Δια πυρός και σιδήρου από την Καταλονία η Ατλέτικο Μαδρίτης!

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε μπορεί να τα βρήκε… σκούρα στη δύσκολη έδρα της Χιρόνα, ωστόσο κατάφερε να επικρατήσει με 1:0, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της La Liga και να αποδράσει από το “Μουνισιπάλ ντε Μιντιλίβι”.

Η έδρα της Χιρόνα έχει αποδειχθεί ιδιαίτερα δύσκολη έξοδος στη φετινή αγωνιστική περίοδο, αλλά η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε να βρει την… πύλη για να αποδράσει. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε επικράτησε με 1:0 του καταλανικού συλλόγου και έφτασε τους 48 βαθμούς στη φετινή αγωνιστική περίοδο του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι “ροχιμπλάνκος” πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού από τα πρώτα λεπτά και κυκλοφορούσαν την μπάλα, με στόχο να ανοίξουν την άμυνα των γηπεδούχων και να απειλήσουν την εστία του Γκαζανίγκα. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε αδυνατούσε να μετουσιώσει σε αξιοσημείωτη τελική την κατοχή της στα πρώτα λεπτά, ωστόσο στο 22′ άγγιξε το 1:0, με τον Γκαζανίγκα να σταματά εγκαίρως το σουτ του Γκριεζμάν. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ντεπάι είχε μεγάλη ευκαιρία, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε πάνω από την εστία της Χιρόνα. Οι Μαδριλένοι συνέχισαν να καραδοκούν γύρω από την περιοχή των γηπεδούχων και είχαν ακόμη μία καλή στιγμή στο 26′. Ο Γκαζανίγκα πραγματοποίησε ακόμη μία εξαιρετική απόκρουση σε προσπάθεια του Καράσκο. Οι διαδοχικές ευκαιρίες της Ατλέτικο δεν είχαν αποτέλεσμα και έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σύνολο του Ντιέγκο Σιμεόνε μπήκε εκ νέου δυνατά και συνέχισε να ψάχνει το γκολ για να πάρει προβάδισμα στην αναμέτρηση. Στο 55′, όμως, η Χιρόνα ήταν αυτή που είχε αξιοσημείωτη ευκαιρία με τον Όμπλακ να σταματά το σουτ του Τσιγκάνκοφ, αποσοβώντας τον κίνδυνο. Στο 69′, οι γηπεδούχοι πήγαν να πετύχουν ένα απίστευτο γκολ. Ο Λόπες δοκίμασε το πόδι του από το κέντρο, βλέποντας τον Όμπλακ εκτός εστίας και ο γκολκίπερ των Μαδριλένων κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ τελευταία στιγμή, προτού καταλήξει στα δίχτυα. Οι “ροχιμπλάνκος” έντειναν την πίεσή τους για να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, ωστόσο η Χιρόνα είχε στηθεί καλά στα μετόπισθεν και δεν άφηνε κενούς χώρους. Στο 83′, οι γηπεδούχοι είχαν σπουδαία φάση μετά το κλέψιμο του Στουάνι. Ο Ρικέλμε βρέθηκε απέναντι από τον Όμπλακ, ωστόσο δεν κατάφερε να τον νικήσει και το 0:0 παρέμεινε. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, η Ατλέτικο βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μοράτα και εν τέλει πήρε ένα δύσκολο διπλό στην έδρα της Χιρόνα.

ΓΚΟΛ: 90+4′ Μοράτα
Κίτρινες: 90+11′ Στουάνι / 58′ Γιορέντε, 66′ Σάβιτς, 90+8′ Ντε Πολ
Κόκκινη:-

Χιρόνα (Μίτσελ): Γκαζανίγκα, Μπουένο, Λόπες, Μαρτίνες, Γκουτιέρες, Ρομέου (75′ Μάρτιν), Α. Γκαρσία (87′ Μπερνάρντο), Μ. Γκαρσία (65′ Βαλέρι), Ρικέλμε, Τσιγκάνκοφ (87′ Βίγια), Καστεγιάνος (75′ Στουάνι)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Χιμένες, Σάβιτς, Ερμόσο, Μολίνα, Καράσκο (77′ Σαούλ), Κόκε (81′ Bίτσελ), Γιορέντε (62′ Ντε Πολ), Λεμάρ (62′ Κορέα), Ντεπάι (62′ Μοράτα), Γκριεζμάν

Χιρόνα: Εκτός έδρας με Ράγιο Βαγιεκάνο (18/3)
Ατλέτικο Μαδρίτης: Εντός έδρας με Ατλέτικο Μαδρίτης (18/3)