Δεν τις… (χ)άλασε

Σπέτσια και Ουντινέζε αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1:1, για την 14η αγωνιστική της Serie A, κάτι το οποίο δεν έδειχνε να τις… ενοχλεί. Το σκορ άνοιξε ο Ρέτσα για τους γηπεδούχους, ενώ το ματς στα “ίσα” έφερε ο Λόβριτς.

Η Σπέτσια, υποδέχθηκε την Ουντινέζε στο “Αλμπέρτο Πίκο”, για την 14η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Με αυτή την ισοπαλία οι γηπεδούχοι έφτασαν στους 10 βαθμούς συνολικά και τη 16η θέση, ενώ οι “φριουλάνι” βρίσκονται στην 8η και τους 24 πόντους.

Στο πρώτο μέρος η Ουντινέζε ήταν ελαφρώς ανώτερη και κατάφερε να βρει γκολ στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης, το οποίο ακυρώθηκε όμως, μετά και από εξέταση του VAR, καθώς ο Σαξές βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Σε ένα γενικά ισορροπημένο πρώτο μισό, η Σπέτσια κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 33ο λεπτό με τον Ρέτσα. Ο Αμπαντού, με μία καταπληκτική μπαλιά βρήκε τον 27χρονο ακραίο αμυντικό και τον έβγαλε τετ α τετ, με τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με υπέροχο πλασέ, κάνοντας το 1:0 για την ομάδα του.

Λίγες στιγμές πριν το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο 45λεπτο, η Ουντινέζε κατάφερε να βρει την ισοφάριση. Οι ποδοσφαιριστές του Σοτίλ, έκλεψαν τη μπάλα και με μία εντυπωσιακή κούρσα ο Σαξές βρέθηκε στα όρια της περιοχής της Σπέτσια και από τα αριστερά γύρισε τη μπάλα, εκεί που ο Λόβριτς με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ζοέτ. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν ισόπαλες για την ανάπαυλα με 1:1.

Στο δεύτερο μισό, οι δύο προπονητές προχώρησαν σε κινήσεις από τον πάγκο, με την Ουντινέζε να είναι πιο απειλητική για την εστία του Ζοέτ. Στο 65ο λεπτό, οι γηπεδούχοι “φώναξαν” για πέναλτι, αλλά ο διαιτητής έδωσε συνέχεια στην αναμέτρηση. Στο δεύτερο μέρος, υπήρξαν κάποιες ευκαιρίες εκατέρωθεν, αλλά χωρίς ουσία. Τα λεπτά κυλούσαν και οι δύο ομάδες έδειχναν… ικανοποιημένες με το βαθμό της ισοπαλίας. Οι “φριουλάνι” παραλίγο να “κλέψουν” το διπλό, όταν ο Γουάλας εξαπέλυσε μία… οβίδα στο 90’+3′, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το “χατίρι”, καθώς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Τελικά Σπέτσια και Αταλάντα αποχώρησαν μετά το τελευταίο σφύριγμα, με τελικό σκορ 1:1.

ΓΚΟΛ: 33′ Ρέτσα / 43′ Λόβριτς
Δοκάρι: 90’+3′ Γουάλας
Κίτρινες: 35′ Μπουράμπια, 43′ Κίβιορ, 84′ Μπαστόνι / 17′ Αρσλάν, 72′ Σαξές, 73′ Νιούτινκ

Σπέτσια (Λούκα Γκότι): Ζοέτ, Αμπαντού, Κίβιορ (Κάλνταρα 57′), Νικολάου, Χολμ, Μπουράμπια (Αμιάν 46′), Έκνταλ (Μπαστόνι 57′), Αγκουντέλο, Ρέτσα (Έλερτσον 75′), Βέρντε (Μαλντίνι 69′), Ενζόλα

Ουντινέζε (Αντρέα Σοτίλ): Σιλβέστρι, Νιούτινκ (Σάμαρτζιτς 79′), Μπιχόλ, Πέρες, Εμπόσε, Αρσλάν (Εχιζίμπουε 46′), Γουάλας, Λόβριτς (Τζάτζαλο 60′), Περέιρα, Ντεουλοφέου (Μπέτο 60′), Σαξές (Νεστορόφσκι 85′).//