Δεν έχει… αντίπαλο η Νάπολι

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, αν και “ίδρωσε” στο τελευταίο 15λεπτο, επικράτησε της Ουντινέζε (3:2) για την 15η αγωνιστική, πήρε την ενδέκατη συνεχόμενη νίκη της στη Serie A και τελείωσε τον πρώτο γύρο δίχως ήττα.

Η Νάπολι συνέχισε το “τρομερό” νικηφόρο σερί της και βρίσκεται στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος με 41 βαθμούς. Αντιθέτως, οι “φριουλάνι” εξακολουθούν να αγνοούν το… τρίποντο από τις 3 Οκτωβρίου και την αναμέτρηση με τη Βερόνα.

Στο 8′, ο Ζεράρ Ντεουλοφέου πήρε την μπάλα στην περιοχή από τον Περέιρα, ωστόσο το γρήγορο σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Μερέτ. Στο 15ο λεπτό ο Έλμας σέντραρε, ο Όσιμεν πετάχτηκε μπροστά από τους αμυντικούς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με σκαστή κεφαλιά. Στο 31ο λεπτό ο Λοσάνο βρήκε τον Ζιελίνσκι στην περιοχή, με τον Πολωνό να σκοράρει με ένα πανέμορφο πλασέ.

Στα πρώτα 10 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, η Ουντινέζε μπήκε πιο δυνατά και πίεζε για να βρει ένα γκολ, ωστόσο δεν “απείλησε” την εστία του Μερέτ. Στο 58ο λεπτό οι Ναπολιτάνοι “κλείδωσαν” τη νίκη. Ο Ανγκισά βρήκε τον Έλμας με μπαλιά-“ξυράφι”, ο 23χρονος απέφυγε τον Πέρες με ωραία προσποίηση και πλάσαρε εύστοχα για το 3:0. Στο 74′, ο Όσιμεν βγήκε τετ α τετ με τον Σιλβέστρι, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Νιγηριανού. Στο 79ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Νεστορόφσκι να αιφνιδιάζει τον Μερέτ με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 82′, η Ουντινέζε πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Ο Σάμαρτζιτς πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και με ωραίο δυνατό πλασέ, νίκησε τον Ιταλό τερματοφύλακα.

ΓΚΟΛ: 15′ Όσιμεν, 31′ Ζιελίνσκι, 58′ Έλμας / 79′ Νεστορόφσκι, 82′ Σάμαρτζιτς

Κίτρινες: 25′ Ζεσούς, 78′ Ρούι / 27′ Γουάλας, 37′ Περέιρα, 84′ Εμποσέ

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Ζεσούς (60′ Όστιγκαρντ), Κιμ, Μιραμόντες (46′ Ρούι), Ανγκισά, Λομπότκα, Ζιελίνσκι (67′ Εντομπελέ), Λοσάνο (60′ Πολιτάνο), Έλμας, Όσιμεν.

Ουντινέζε (Αντρέα Σοτίλ): Σιλβέστρι, Πέρες, Μπιγιόλ, Εμποσέ, Εϊζίμπουε, Λόβριτς, Αρσλάν (57′ Σάμαρτζιτς), Γουάλας (71′ Γιάγιαλο), Περέιρα, Μπέτο (71′ Νεστορόφσκι), Ντεουλοφέου (26′ λ.τρ. Σαξές).//