Συγκεκριμένα, μετά την κατάκτηση της τρίτης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης σε επίπεδο ανδρών, ο Ολυμπιακός έγινε ο πρώτος σύλλογος που σηκώνει δύο τρόπαια της UEFA την ίδια αγωνιστική περίοδο. Ο πρώτος ήταν φυσικά το Youth League που πανηγύρισαν οι νέοι των “ερυθρόλευκων” πριν από μερικές εβδομάδες. Κάπως έτσι, η ελληνική ομάδα βρίσκεται… μόνη της, σε μία λίστα που δεν υπάρχει κανένα από τα μεγαθήρια του αθλήματος.//Α.
Με την κατάκτηση του Europa Conference League στη Νέα Φιλαδέλφεια οι Πειραιώτες... πέτυχαν κάτι που δεν έχει ξαναγίνει ποτέ στη "γηραιά ήπειρο".