Την Παρασκευή το Σλοβάτσκο – Κολωνία

Η διακοπή του αγώνα λόγω ομίχλης στο 6ο λεπτό, ήταν η αιτία να διακοπεί ο αγώνας και να συνεχιστεί την επόμενη μέρα προκειμένου να ολοκληρωθεί η προτελευταία αγωνιστική του ομίλου για το Κόνφερενς Λιγκ.

Κατόπιν συμφωνίας και των δύο ομάδων σε συνεργασία με τους ανθρώπους της ΟΥΕΦΑ, κατέληξαν ώστε ο αγώνας Σλοβάτσκο – Κολωνία να διεξαχθεί την Παρασκευή (28/10) στις 13.00 και να συνεχιστεί από το 7ο λεπτό με το αποτέλεσμα να είναι 0-0.

Χαρακτηριστικά ήταν όσα δήλωσε ο τερματοφύλακας της Σλοβάτσκο, Φιλίπ Νίγκεν με αφορμή όσα έζησε πριν και μετά την έναρξη του ματς: “Μετά τον τελικό του κυπέλλου νόμιζα ότι τα είχα ζήσει όλα. Οπότε τώρα μάλλον τα έχω ζήσει όλα. Ευτυχώς, η κοινή λογική επικράτησε. Σας θυμίζω ότι ο τελικός του Κυπέλλου είχε αναβληθεί από τον διαιτητή λόγω χαμηλής νέφωσης! Έβλεπα μόλις το μισό γήπεδο. Όταν ο αντίπαλος εκτέλεσε κόρνερ, το μόνο που αντίκρυσα ήταν το περίγραμμα του λάκτισμα. Όταν η μπάλα ήρθε στο τέρμα, όλοι τρόμαξαν λίγο. Ευτυχώς δεν ήταν γκολ. Ήταν πρωτόγνωρο ότι κάναμε τρεις φορές ζέσταμα. Δεν καταλαβαίνω καθόλου γιατί ο διαιτητής δεν πήρε άμεσα την απόφαση. Θα μπορούσε να αποφασίσει από την πρώτη στιγμή. Ειδικά τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν εντελώς άχρηστα. Ήταν ξεκάθαρο ότι η ομίχλη δεν έφευγε”, υποστήριξε ο Τσέχος γκολκίπερ.