Παράσταση στη Μολδαβία για την Φενέρ, άντεξε στη Μάλτα η Νεμάν

Οι Τούρκοι με νέα εντυπωσιακή εμφάνιση επί της Ζίμπρου Κισινάου πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση με συνολικό σκόρ 9:0, ενώ η Νεμάν προκρίθηκε μέσα στη Μάλτα χάρις στο 2:ο του πρώτου αγώνα.

Η Φενέρμπαχτσε πήρε την πρόκριση μέσα στη Μολδαβία, με νέα επιβλητική εμφάνιση επί της Κισινάου στο δεύτερο ημίχρονο. Ενώ η άμυνα της Νεμάν μέσα στη Μάλτα, σε συνδυασμό με το σκόρ του πρώτου αγώνα έδωσε την πρόκριση στους Λευκορώσους.

Το πρώτο ημίχρονο κύλισε σε πολύ ήρεμα επίπεδα οι Τούρκοι είχαν την συντριπτική κατοχή της μπάλας με 85% έναντι 15% αλλά δεν κατάφεραν να την μετουσιώσουν σε κάποιο τέρμα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Φενέρμπαχτσε πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Τάντιτς στο 48ο λεπτό, που εκμεταλλεύτηκε την καραμπόλα στο σούτ του Γιάντας και σε κενή εστία έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Λίγα λεπτά αργότερα στο 57ο λεπτό οι Τούρκοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Μπατσουαγί να σκοράρει με προβολή μετά από το γύρισμα του Γιαντάς. Για να έρθει πάλι ο Βέλγος επιθετικός δύο λεπτά αργότερα και να πετύχει ακόμα ένα τέρμα, μετά από το γύρισμα του Οσάγι Σάμουελ και προβολή του σε κενό τέρμα. Το τέταρτο και τελευταίο γκολ το πέτυχε ο Γιουκσέκ στο 77′ μετά από πάσα του Καβετσί.

Φενέρμπαχτσε: Μπαγίντιρ, Αζίς, Λουάν Πέρες, Οσάγι Σάμουελ, Καντιόγλου (65′ Οστεργουόλντε), Κρέσπο (32′ Γιάντας), Τάντιτς, Γιούκσεκ, Κίνγκ( 65′ Σιμάνσκι) , Καβετσί, Μπατσουαγί ( 65′ Ντουρσούν)

Ζίμπρου Κισινάου: Μοστοβέι, Στεφάν, Μπουργκιού, Μισαράς, Μακρίτσι,(46′ Γκάιου), Νταμασκάν, Ντεντέτσκο (46′ Ράιλεάνου), Τζού, Σουμάχ, Σάμιεφ, Καρούντου ( 46′ Αλαρίμπε)

Η Μπάλτζαν με τον κόσμο στο πλάι της μπήκε δυνατά στο ματς. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα από την Μάλτα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχε τις περισσότερες ευκαιρίες, περιόρισε τον αντίπαλο της αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε κάποιο τέρμα την υπεροχή της. Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε και στην επανάληψη, όπου οι Λευκορώσοι αμύνθηκαν σθεναρά και κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση χάρις στο 2:0 του πρώτου αγώνα.

Μπαλτζάν: Γκολόβιτς, Ράσο, Τζούνιορ, Αράμπ (82′ Ζέριαλ), Μπόζοβιτς, Μιτσιμπούσι ( 63′ Καρουάνα), Φενέκ (75′ Γκρίμα), Γκρέχ (82′ Γκόμες), Άντρετζιτς (75′ Αγκουέκ) , Ολαγουάλε, Τόρρες

Νεμάν: Ρουντένοκ, Σαντοβνίτσι, Παρκομένκο, Βασίλιεφ, Πάντια, Κοζλόφ ( 85′ Λεγκίλιν), Σουκούροφ, Εβντόκιμοφ ( 68′ Παπαρίγκα, Σουτσκόφ 79′), Γιακιμόφ ( 85′ Παβλιούκοβετς), Καρπόβιτς, Ζούμποβιτς (79′ Κράφτσοφ).//NK