Η πρόκριση… στη Θεσσαλονίκη!

Ο Άρης αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1:1 κόντρα στην Αραράτ Αρμίνια στο “FFA Academy Stadium”, έφυγε… αλώβητος από τη Γερεβάν και θα παίξει στην έδρα του το εισιτήριο για τον τρίτο προκριματικό του Europa Conference League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 11ο λεπτό, όταν μετά από μπαλιά του Σερομπιάν από τα δεξιά, ο Έζα έκανε μια προβολή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα. Οι “κίτρινοι” πήραν σχετικά… γρήγορα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 20′ ήρθε η ισοφάριση. Ο Εμπακατά συνεργάστηκε με τον Ντάριντα, εκείνος… τροφοδότησε τον Πάλμα, με τον επιθετικό από την Ονδούρα και να κάνει το 1-1 από κοντά.

Στη συνέχεια ο ρυθμός ήταν… ιδιαιτέρως υψηλός, με αμφότερες τις ομάδες να έχουν κάποιες καλές στιγμές. Οι περισσότερες εξ αυτών ήταν για τους Αρμένιους, οι οποίοι άγγιξαν το δεύτερο τέρμα στο 45′, όταν ο Καστανέιρα έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Κουέστα. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τόσο μεγάλες στιγμές, με τον Άρη να μοιάζει… ικανοποιημένος με το σκορ.

Οι παίκτες του Απόστολου Τερζή έφτασαν μία… ανάσα μακριά από την ανατροπή στο 83′, όταν ένα μακρινό σουτ του Μορόν πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ερμάκοφ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, με το 1:1 να μένει έως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.//Α.

ΓΚΟΛ: 11′ Έζα – 20′ Πάλμα

Δοκάρι: 45′ Καστανέιρα
Κίτρινες: 42′ Μπουένο, 84′ Αβανεσιάν – 53′ Ζουλ, 81′ Μορόν, 85′ Πάλμα
Κόκκινες:

Αραράτ (Βαρντάν Μινασιάν): Ερμάκοφ, Αλεμάο, Μπουένο, Σέιντ, Ε. Γκριγκοριάν, Ομπιέρο, Καστανέιρα (65′ Αμπαρτσουμιάν), Τέρα (55′ Μουραντιάν), Σερομπιάν (73′ Γκμπομάντου), Γένε, Έζα (73′ Αβανεσιάν)

Άρης (Τόλης Τερζής): Κουέστα, Ματαρίτα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Εμπακατά, Ζουλ (67′ Τζούρασεκ), Ρουπ (67′ Πάβισιτς), Νταρίντα, Μενέντεθ (46′ Κάρλσον), Πάλμα (85′ Φεράρι), Γκρέι (59′ Μορόν)