Χτίζει σερί η Τσέλσι

Οι “μπλέ” με… μαέστρο τον Μάουντ πέτυχαν ακόμα μια νίκη κόντρα στην Γούλβς με 3-0. Ισοπεδωτική η Νιουκάστλ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Μπόρνμουθ και επιβλήθηκε με 4-1. Ολική επαναφορά για την Μπόρνμουθ που έριξε στο καναβάτσο την Λέστερ με 2-1.

Τσέλσι – Γουλβς 3-0

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Γκάλαχερ έχασε μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι, με τους “λονδρέζους” να απειλούν. Στο 23′, ο Μουτίνιο εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ αλλά ο Κέπα απέκρουσε εντυπωσιακά. Ακόμα καλύτερη ήταν η επέμβαση του Ζοσε Σα λίγα λεπτά αργότερα σε φανταστικό σουτ του Πούλισικ που πήγαινε προς την εστία. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η Τσέλσι προηγήθηκε όταν έπειτα από σέντρα του Μάουντ, ο Κάι Χάβερτζ νίκησε με κεφαλιά τον Σα. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 53′, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους. Έπειτα από άλλη μια δημιουργία του Μάουντ, ο Πούλισικ πλάσαρε σωστά για το 2-0. Η αλλαγή του Πότερ, Μπρόγια χρίστηκε και αυτός σκόρερ κάνοντας το 3-0 στο 89′ με ωραίο σουτ.

Μπόρνμουθ – Λέστερ 2-1

Η Λέστερ προηγήθηκε στο 10′ με τον Ντάκα που εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες σε μια φάση διαρκείας στα καρέ της Μπόρνμουθ. Στο 68′ η Μπόρνμουθ κατάφερε να ισοφαρίσει, με τον Μπίλινγκ, όταν του στρώθηκε η μπάλα έπειτα από ατομική ενέργεια του Σολάνκε και κόντρα στον Φάες, και σκόραρε με ωραίο πλασέ. Ολική επαναφορά για την Μπόρνμουθ τρία λεπτά αργότερα, με τον Κρίστι να σκοράρει έπειτα από κεφαλιά πάσα του Σολάνκε.

Νιουκάστλ – Μπρέντφορντ 5-1

Στο 10′ η Μπρέντφορντ σκόραρε αλλά το γκολ που πέτυχε ο Εμπουεμό ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 21′, έπειτα από κόρνερ που εκτελέστηκε με πάσα, η μπάλα έφτασε στον Τρίπιερ ο οποίος με σέντρα, βρήκε τον Γκιμαράες στο πίσω δοκάρι και εκείνος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Μετά από λάθος του Γκουάιτα, ο Γούιλσον έκλεψε την μπάλα και σέρβιρε “έτοιμο” γκολ στον Μέρφι που έκανε το 2-0. Στο 53′ η Μπρέντφορντ κέρδισε πέναλτι, ο Τόνεϊ έστειλε τον Πόουπ στην αντίθετη γωνία και μείωσε σε 2-1. Τρία λεπτά αργότερα, πάλι ο Γκιμαράες, πρώτα έκλεψε την μπάλα και έπειτα από λίγα μέτρα σούταρε εκτός περιοχής, δίνοντας πάλι “αέρα” δυο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 82′ μετά από τραγικό λάθος του Πίνοκ, ο Αλμιρόν σκόραρε για το 4-1. Στο 87′, έπειτα από αυτογκόλ του Πίνοκ έγινε το 5-1 με τον αμυντικό να είναι και πάλι μοιραίος για την ομάδα του.