Χορταστική ισοπαλία στο Όλντ Φιρμ!

Η ομάδα του Μάικλ Μπιλ κατάφερε να πραγματοποιήσει σπουδαία ανατροπή στο “Άιμπροξ”, ωστόσο το σύνολο του Άγγελου Ποστέκογλου έφερε το ματς στα ίσα στο φινάλε του αγώνα (2-2) και το απόλυτο ντέρμπι… μίσους δεν ανέδειξε νικητή.

Οι δύο ομάδες εξακολουθούν να χωρίζονται και βαθμολογικά από εννέα βαθμούς, καθώς η σπουδαία “μάχη” τους δεν ανέδειξε νικητή στο “Άιμπροξ”. Η Σέλτικ έχει πλέον 55 βαθμούς, ενώ η Ρέιντζερς ακολουθεί στη δεύτερη θέση με 46, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά, μετά την ανατροπή που έκανε κατά τη διάρκεια του “Όλντ Φιρμ”.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου εμφανίστηκε πιο ενεργητική στον αγωνιστικό χώρο και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά και την κατοχή της μπάλας. Μόλις στο 5ο λεπτό, μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο “Ολντ Φιρμ”, καθώς ο Μορέλος της Ρέιντζερς έκανε λάθος μεταβίβαση και έδωσε τη δυνατότητα στον Μαέντα να βγει στην αντεπίθεση και να περάσει όποιον βρει στο… διάβα του, προτού σκοράρει για το 0:1. Στο 29′, η Ρέιντζερς είχε καλή ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Χαρτ να αποκρούει το σουτ του Κεντ από καλή θέση. Οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο για να αναζητήσουν την ισοφάριση και στο φινάλε του ημιχρόνου είχαν ακόμη μία καλή στιγμή για να το πετύχουν. Ο Μορέλος εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ του Ταβερνιέρ, έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Χαρτ, προτού οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπορεί να μην πήραν με το μέρος τους την κατοχή, αλλά μπήκαν με άλλο… αέρα στον αγωνιστικό χώρο, όντας αποφασισμένοι να κυνηγήσουν την ανατροπή. Μόλις στο 47ο λεπτό, η ομάδα του Μάικλ Μπιλ κατάφερε να βρει τον δρόμο προς την ισοφάριση. Ο Σακαλά πέρασε την μπάλα στον Κεντ, ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή και νίκησε τον Χαρτ για το 1:1. Έξι λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να γυρίσουν… τούμπα το ματς, καθώς κέρδισαν πέναλτι και ο Ταβερνιέρ που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2:1, “λούζοντας” με… κρύο ιδρώτα τους φιλοξενούμενους. Εν συνεχεία, η Σέλτικ διατηρούσε την κατοχή της μπάλας, αναζητώντας την ισοφάριση και στο 58′ είχε καλή στιγμή να το πετύχει, αλλά η πάσα του Φουρουχάσι ήταν πολύ δυνατή για τον Μαέντα και δεν επήλθε τελική φάση. Με τις αλλαγές των δύο ομάδων, “πάγωνε” ο ρυθμός του παιχνιδιού ανά διαστήματα, αλλά η Σέλτικ κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς στο 88′, με τον Φουρουχάσι να νικά τον ΜακΓκρέγκορ μέσα από την περιοχή για το τελικό 2:2 στο “Όλντ Φιρμ”.//

ΓΚΟΛ: 47′ Κεντ, 53′ Ταβερνιέρ / 5′ Μαέντα, 88′ Φουρουχάσι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90+5′ Τζακ / 90+4′ Στάρφελτ