Χορταστική ισοπαλία ανάμεσα σε Γερμανία και Ουκρανία!

Η οικοδέσποινα του Euro 2024, που δεν μετέχει στα προκριματικά, φιλοξένησε τους “κιτρινομπλέ” σε φιλική αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 3:3, σε έναν αγώνα με ελληνικό χρώμα, καθώς διαιτητής του ήταν ο Τάσος Σιδηρόπουλος.

Γερμανία και Ουκρανία αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 3:3 σε φιλική αναμέτρηση στη Βρέμη, στο ντεμπούτο του Σεργκέρι Ρεμπρόφ στον πάγκο των “κιτρινομπλέ”.

Μάλιστα, οι Ουκρανοί είχαν προβάδισμα δύο τερμάτων (3:1), όμως η “μανσάφτ” με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα πήρε την ισοπαλία στο 1000ο αγώνα της όλων των εποχών.

Η Γερμανία ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ μόλις στο έκτο λεπτό με τον Φίλκρουγκ, έπειτα από ασίστ του Βολφ. Γρήγορα όμως η Ουκρανία κατάφερε να φέρει… τούμπα το ματς. Στο 19′ ο Τσινγκάκοφ ισοφάρισε σε 1:1 και τέσσερα λεπτά αργότερα (23′) ο Ρούντιγκερ με αυτογκόλ έβαλε εκ νέου μπροστά τους φιλοξενούμενους.

Οι Ουκρανοί δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς στο δεύτερο μέρος πέτυχαν και τρίτο γκολ, με δεύτερο προσωπικό τέρμα του Τσινγκάκοφ στο 56′. Στο φινάλε όμως η Γερμανία πέτυχε δύο γκολ με πρωταγωνιστή τον Χάβερτς. Ο επιθετικός της Τσέλσι μείωσεαρχικά σε 3-2 στο 83′ και στο 90′ κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κίμιχ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.//Λ.