Βαυαροί για μεγάλα πράγματα “άλωσαν” το Μιλάνο

Η ομάδα του Τζούλιαν Νάγκελσμαν έμοιαζε ασταμάτητη στο “Τζουζέπε Μεάτσα” κάνοντας πραγματικά ότι ήθελε στην αναμέτρηση απέναντι στην Ίντερ. Δύο γκολ ο εκπληκτικός Σανέ για το άνετο 2-0.

Η Μπάγερν Μονάχου μπήκε με το “μαχαίρι στα δόντια” στην αναμέτρηση με την Ίντερ και από τα πρώτα λεπτά έδειξε ποιος θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Οι αρχικές προσπάθειες του Κίμιχ ταρακούνησαν την άμυνα των γηπεδούχων, για να ανοίξει το σκορ ο Σανέ στο 25′.

Η Ίντερ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά απειλούσε κυρίως με στατικές φάσεις και δυσκολευόταν να βρει τελικές στο ανοιχτό γήπεδο. Παρά την ορμή του δευτέρου ημιχρόνου οι Βαυαροί έκαναν δύο τα τέρματά τους, ξανά με προσπάθεια του Σανέ στο 66′ και απλούστευσαν τη διαδικασία της νίκης.

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε από την αρχή ρόλο οδηγητή στην αναμέτρηση και απείλησε με προσπάθειες του Κίμιχ εκτός περιοχής, από κλεψίματα ψηλά στο γήπεδο, τις οποίες απέκρουσε ο Ονάνα. Η ομάδα του Νάγκελσμαν συνέχισε να ελέγχει την αναμέτρηση, με την Ίντερ να δυσκολεύεται να βρει και χώρους στην αντεπίθεση.

Εν τέλει οι Βαυαροί πήραν το προβάδισμα στο 25′, με τον Κίμιχ να βλέπει εξαιρετικά την κίνηση του Σανέ στην πλάτη της άμυνας της Ίντερ, με τον Γερμανό εξτρέμ να κάνει κοντρόλ-τρίπλα πάνω στον Ονάνα και σε κενή εστία να σημειώνει το 0-1. Στο 33′ ο Τζέκο απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Νόιερ, με κεφαλιά από κόρνερ του Τσαλχάνογλου, όμως ο Γερμανός τερματοφύλακας είχε απάντηση.

Στο 36′ εξαιρετική συνεργασία Μανέ και Ντέιβις, με τον Ονάνα να αποκρούει και στην επαναφορά ο Σάμπιτσερ να στέλνει την μπάλα άουτ, με τον Καμερουνέζο τερματοφύλακα εξουδετερωμένο.

Με περισσότερη ένταση μπήκε η Ίντερ στην επανάληψη, απειλώντας με στατικές φάσεις γύρω από την περιοχή του Νόιερ. Η Μπάγερν Μονάχου όμως ήταν αυτή που σκόραρε ξανά κάνοντας δύο τα τέρματά της στο 66′, με τον Σανέ να είναι σε εκπληκτική βραδιά και να αλλάζει δύο φορές την μπάλα στην περιοχή της Ίντερ πριν εκτελέσει και τον Ντ’ Αμπρόσιο να μη μπορεί να διώξει πάνω στη γραμμή. Το υπόλοιπο του αγώνα ολοκληρώθηκε με συνοπτικές διαδικασίες, με την Μπάγερν να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη στο… ντέρμπι της πρεμιέρας.

Γκολ: / Σανέ 25′, 66′

Κίτρινες: / Ντε Λιχτ 41′,

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Ονανά, Ντ’Αμπρόζιο, Σκρίνιαρ (72′ Ντε Βριτζ), Μπαστόνι (72′ Ντιμάρκο), Ντάμφρις (72′ Νταρμιάν), Μικίταριαν, Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου (81′ Γκαλιαρντίνι), Γκόζενς, Μαρτίνες, Τζέκο (71′ Κορέα).

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Παβάρ, Ντε Λιχτ (75′ Ουπαμεκάνο), Ερναντέζ (84′ Στάνισιτς), Ντέιβις, Κίμιχ, Σάμπιτζερ (61′ Γκορέτσκα), Κομάν (75′ Γκνάμπρι), Μίλερ, Σανέ (84′ Μουσάλα), Μανέ.