Στο 90+3 τη νίκη σε ματσάρα η “Γαλατά”

Σημειώνοντας ένα τρομερό γκολ και δίνοντας την ασίστ στο 90+3, ο Μάουρο Ικάρντι οδήγησε τη Γαλατασαράι στη νίκη με 3:2 επί της Μόλντε, ενώ στο Χάιφα, Μακάμπι και Γιούνγκ Μπόις έμειναν στο 0:0.

Μόλντε – Γαλατασαράι 2:3

Το ματς ξεκίνησε με το… αριστερό για τους Τούρκους, οι οποίοι δέχτηκαν γκολ στο 8′ από τον Έλινγκσεν. Ταυτόχρονα, η “Γαλατά” έβλεπε τους Νορβηγούς να κυριαρχούν στο γήπεδο και να δημιουργούν τελικές. Αυτό όμως δεν είχε καμία σημασία, με την ομάδα του Οκάν Μπουρούκ να γυρνάει το ματς μέσα σε λιγότερο από πέντε λεπτά, με τα γκολ των Ολιβέιρα και Ικάρντι. Του Αργεντινού μάλιστα, ήταν “ποίημα”, αφού το πέτυχε με γυριστό βολέ. Τα δύο τέρματα, ήταν και οι μοναδικές τελικές της Γαλατασαράι στον στόχο στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Έρλινγκ Μόε μπήκε δυναμικά και στο δεύτερο μέρος, χωρίς να έχει πτοηθεί και ισοφάρισε στο 56′ με τον Χόγκεν. Οι Νορβηγοί συνέχισαν να “σφυροκοπούν” τη “Γαλατά”, όμως δεν μπορούσαν να βρουν το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά.

Τελικά, η Μόλντε “πλήρωσε” την αστοχία της με τον χειρότερο τρόπο. Ο Μίντσγιο εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Ικάρντι και στο 90+3 πέτυχε το 2:3, χαρίζοντας στην ομάδα του μία τεράστια νίκη, στην οποία μπορεί να στηριχθεί για την πρόκριση, στον επαναληπτικό στην Τουρκία.

Champions League Twitter
Μακάμπι Χάιφα – Γιουνγκ Μπόις 0:0

Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ μοιράστηκαν τις καλές ευκαιρίες, από μία ο καθένας. Η κατοχή βέβαια και η μοναδική τελική στο τέρμα, ήταν με τους Ισραηλινούς.

Στο δεύτερο μέρος, η πρώτη επικίνδυνη φάση για αντίπαλο τέρμα, ήταν ένα δυνατό σουτ του Ρίντερ της Γιουνγκ Μπόις στο 78′, που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Αυτή ήταν και η τελευταία πραγματική ευκαιρία του ματς.

Οι δύο ομάδες… βολεύτηκαν με το 0:0 και θα λύσουν τις διαφορές τους για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League, στην Ελβετία την Τρίτη (29/8).//ΓΑ