Υπέταξε τη Βασίλισσα και είναι έτοιμη να το σηκώσει…

Οι “πολίτες” έκαναν ακριβώς αυτό που έπρεπε. Επικράτησαν 4:0 της Ρεάλ Μαδρίτης στον δεύτερο ημιτελικό του Champions League και έκλεισαν ραντεβού με την Ίντερ στον τελικό της διοργάνωσης, για δεύτερη φορά.

Η Μάντσεστερ Σίτι… σφράγισε το εισιτήριο για την Κωνσταντινούπολη και τον τελικό του Champions League, κόντρα στην Ίντερ. Η πίεση της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα ήταν ασφυκτική, βρήκε δίχτυα και επικράτησε 4:0 της Ρεάλ Μαδρίτης, παίρνοντας την άτυπη ρεβάνς μετά τον περσινό αποκλεισμό.

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια που έψαξε από πολύ νωρίς να βρει το γκολ που θα της έδινε ένα μικρό προβάδισμα. Απείλησε αρχικά με τον Χάαλαντ που έφτασε στην περιοχή και απέφυγε τον Κουρτουά, όμως δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση, ενώ στη συνέχεια και πάλι ο Νορβηγός, έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Γκρίλις τροφοδότησε τον Χάαλαντ πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να χτυπά στον Κουρτουά και στη συνέχεια ο Αλάμπα να απομακρύνει πάνω στη γραμμή. Ο Βέλγος κίπερ, είπε και πάλι όχι στον 22χρονο με… αδιανόητη επέμβαση σε κεφαλιά του τελευταίου. Στο 23ο λεπτό και μετά από τρομερή κυριαρχία, η Σίτι βρήκε το τέρμα που άξιζε. Ο Ντε Μπρόινε έκανε εξαιρετική κάθετη στον Σίλβα, ο οποίος νίκησε τον Κουρτουά και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τους “πολίτες” να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο και τη Ρεάλ να προσπαθεί να… συνέλθει από το σοκ.

Μετά το ημίωρο, η “Βασίλισσα” ανέβασε ρυθμό, με τον Κρόος να αγγίζει την ισοφάριση, εξαπολύοντας μακρινή βολίδα που… σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Έντερσον. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, με τον Γκουντογκάν να σουτάρει σε πρώτο χρόνο και τον Σίλβα να τη στέλνει στα δίχτυα με το κεφάλι σε δεύτο, κάνοντας το 2:0. Το πρέσινγκ από την ομάδα του Γκουαρδιόλα συνεχίστηκε έως το τέλος του πρώτου μέρους, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν τον τρόπο να αντιδράσουν.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε από τη μεριά των γηπεδούχων, που εν μέρει είχαν… ολοκληρώσει τη δουλειά τους, με τη Ρεάλ, να κυκλοφορεί τη μπάλα ψάχνοντας το γκολ, χωρίς όμως να καταφέρνει να απειλήσει. Λιγότερες οι φάσεις στην επανάληψη, ωστόσο οι επιθέσεις της Σίτι… μύριζαν μπαρούτι. Στο 66ο λεπτό, ο Καμαβινγκά σταμάτησε με εντυπωσιακό τάκλιν τον Ντε Μπρόινε, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κρόος έχασε και πάλι τεράστια ευκαιρία όταν το σουτ του αποκρούστηκε από τον Έντερσον. Οι “πολίτες” στη συνέχεια, έχασαν τεράστια ευκαιρία να τριπλασιάσουν τα τέρματά τους, μιας και ο Γκουντογκάν έβγαλε σε τετ-α-τετ με εντυπωσιακό τρόπο τον Χάαλαντ, αλλά εκείνος νικήθηκε και πάλι από τον Κουρτουά, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του. Το τρίτο τέρμα της Σίτι δεν άργησε να έρθει, όταν ο Ακάντζι σκόραρε με το κεφάλι μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε και έκανε το 3:0, “κλειδώνοντας” ουσιαστικά την πρόκριση για την ομάδα του.

H Ρεάλ έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει, καθώς δεν μπορούσε να δημιουργήσει και να απειλήσει την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στις καθυστερήσεις. Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Χουλιάν Άλβαρεζ μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, ο Φόντεν έβγαλε τρομερή κάθετη, και Αργεντίνος σκόραρε, διαμορφώνοντας το εμφατικό 4:0 υπέρ της ομάδας του.

Γκολ: 23′, 37′ Μπερνάρντο Σίλβα, 76′ Μιλιτάο (αυτ.), 90+3 Άλβαρεζ
Κίτρινες: 50′ Ντιας, 62′ Γκουντογκάν / 56′ Καρβαχάλ, 75′ Καμαβινγκά
Δοκάρι: 35′ Κρόος

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Ακάντζι, Ρόδρι, Γκουντογάν (79′ Μάχρεζ), Ντε Μπρόινε (84′ Φόντεν), Σίλβα, Χάαλαντ (89′ Άλβαρες), Γκρίλις

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ (80′ Λούκας), Μιλιτάο, Αλάμπα, Καμαβινγκά (80′ Τσουαμενί), Βαλβέρδε, Κρόος (70′ Ασένσιο), Μόντριτς (63′ Ρούντιγκερ), Ροντρίγκο (81′ Θεμπάγιος), Μπενζεμά, Βινίσιους.//Μ