“Πάρτι” της Αϊντχόφεν, τελείωσε τη δουλειά η Κοπεγχάγη

Τη θέση της στους ομίλους του UEFA Champions League εξασφάλισε η Αϊντχόφεν, καθώς επικράτησε επιβλητικά των Ρέιντζερς με 5:1, ενώ η Κοπεγχάγη έμεινε στο 1:1 με τη Ρακόφ, αλλά πέρασε στους ομίλους με το συνολικό 2:1.

Κοπεγχάγη – Ρακόφ

Η πρώτη ευκαιρία του ματς ήρθε στο 20′ και ανήκε στον δικό μας, Γιάννη Παπανικολάου, με το δυνατό του σουτ να πηγαίνει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τις καλύτερες ευκαιρίες όμως και το πρώτο γκολ της βραδιάς το είχε η Κοπεγχάγη. Οι Δανοί ευτύχησαν να σκοράρουν στο 35′ με τον Σλοβάκο Βάβρο ο οποίος ευνοήθηκε, παίρνοντας το ριμπάουντ σε αναμπουμπούλα της περιοχής και κάνοντας το 1:0. Η ομάδα του Γιάκομπ Νίστρουπ είχε και δοκάρι στο τέλος του πρώτου μέρους με τον Λάρσον του οποίου η προσπάθεια χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δεύτερου μέρους, ήρθε από τη Ρακόφ και τον Κότσερχιν του οποίου το δυνατό σουτ εκτός περιοχής χτύπησε το αριστερό δοκάρι στο 67′. Στο ακριβώς επόμενο λεπτό, ο Πιασέτσκι των Πολωνών έκανε μία κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, όμως ο Γκραμπάρα είπε το μεγάλο “όχι” και κράτησε το 1:0. Η ομάδα του Ντάβιντ Σβάργκα βρήκε τελικά τη λύση στο 87′, με τον Ζβολίνσκι να νικάει τον Γκραμπάρα, έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Τούντορ.

Αυτό ήταν το καλύτερο που μπορούσε να κάνει η Ρακόφ, αφού το 1:0 του πρώτου αγώνα υπέρ της Κοπεγχάγης, σήμαινε πως οι Δανοί προκρίθηκαν στους ομίλους του Champions League με συνολικό σκορ 2:1.

Αϊντχόφεν – Ρέιντζερς

Η Αϊντχόφεν βγήκε “ορεξάτη” στο “Φίλιπς Στάντιον”, ήταν πολύ ανώτερη της Ρέιντζερς στο πρώτο ημίχρονο και ανάγκασε τον Τζακ Μπάτλαντ σε δύο μεγάλες επεμβάσεις. Οι Σκωτσέζοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στον Γκόλντσον στο 33′, ο Σάντσεθ δεν έδωσε κάτι και δύο λεπτά μετά, η ολλανδική ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Σαϊμπάρι ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με το κεφάλι του μία σέντρα του Φέερμαν για το 1:0. Η ομάδα του Πίτερ Μπος απείλησε ξανά λίγο πριν το κλείσιμο του πρώτου μέρους, αυτή τη φορά με τον Μπακαγιόκο, αλλά ο Βέλγος αστόχησε.

Η ίδια ιστορία συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Αϊντχόφεν να είναι σαφώς ανώτερη και να χρησιμοποιεί το μομέντουμ της έδρας της στο έπακρον. Το 2:0 δεν άργησε καθόλου να έρθει, με τον Σαϊμπάρι να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα στο 53′, έπειτα από ασίστ – μισό γκολ του Λουκ Ντε Γιόνγκ. Ο Μπάτλαντ αρνήθηκε στον Μαροκινό φορ το χατ-τρικ στο 59′ με μία εξαιρετική επέμβαση. Πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα του Μάικλ Μπιλ πέρασε στην αντεπίθεση με τον αρχηγό της, Τζέιμς Τάβερνιερ να σκοράρει από πλεονεκτική θέση και πάσας του Λάμερς, κάνοντας το 2:1 και δίνοντας ελπίδες στους Σκωτσέζους.

Οι ελπίδες αυτές όμως “σβήστηκαν” σύντομα, με τον Λουκ Ντε Γιονγκ αυτή τη φορά να σκοράρει για την Αϊντχόφεν στο 66′, έπειτα από σέντρα ακριβείας ξανά του Φέερμαν. Ο Τζακ Μπάτλαντ αναγκάστηκε σε ακόμα μία απόκρουση στο 70ο λεπτό από την προσπάθεια του Μπακαγιόκο, ενώ Ματόντο των Σκωτσέζων χτύπησε το δεξί δοκάρι του Μπενίτεζ στο 76′.

Η νίκη μετατράπηκε σε “πάρτι” από τους Ολλανδούς, με τον Φέερμαν να “σφραγίζει” τη μεγάλη του εμφάνιση με ένα εύκολο τελείωμα στο 78ο λεπτό, ενώ το τελικό 5:1 ήρθε από αυτογκόλ του Γκόλντσον.//ΓΑ