Η Μπενφίκα του Βλαχοδήμου… πέταξε στους 16!

Οι “αετοί” επικράτησαν με 4-3 της Γιουβέντους, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Champions League, αφήνοντας οριστικά τους Ιταλούς εκτός της επόμενης φάσης της διοργάνωσης για πρώτη φορά από τη σεζόν 2013/14, την ίδια ώρα που οι Πορτογάλοι προκρίθηκαν στην επόμενη φάση.

Η Μπενφίκα ήταν ανώτερη της “Γηραιάς Κυρίας” για 75 λεπτά και… μηδένισε τις όποιες ελπίδες των Τορινέζων για πρόκριση στη φάση των “16” της διοργάνωσης. Πλέον, οι “μπιανκονέρι” θα παίξουν… τελικό για την τρίτη θέση την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν, ενώ την ίδια ώρα η έτερη… ενδιαφερόμενη Μακάμπι Χάιφα θα υποδέχεται την Μπενφίκα.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε ο 18χρονος Αντόνιο Σίλβα, τον οποίο εμπιστεύτηκε ο Ρότζερ Σμιντ στην αρχή της και κέρδισε φανέλα βασικού με τις εμφανίσεις του. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Πορτογάλου κεντρικού αμυντικού με τη φανέλα της Μπενφίκα και ο νεαρός αναμένεται να το θυμάται για… μια ζωή, καθώς το πέτυχε στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Ο Αντόνιο Σίλβα πανηγυρίζει το γκολ του απέναντι στη Γιουβέντους (amna.gr)

Στο 7′, ο Φερνάντες επιχείρησε ένα δυνατό μακρινό σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 13ο λεπτό ο Ράφα Σίλβα μπήκε στην περιοχή, όμως το πλασέ του πέρα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 17′, η Μπενφίκα άνοιξε το σκορ. Ο Φερνάντες εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Αντόνιο Σίλβα να πετάγεται πριν από όλους και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι. Στο 22ο λεπτό η Γιουβέντους ισοφάρισε με γκολ του Ντούσαν Βλάχοβιτς. Ο Κόστιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπονούτσι πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Σέρβος επιθετικός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση. Στο 27′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, ύστερα από χέρι που έκανε ο Κουαδράδο και ένα λεπτό αργότερα (28′) ο Ζοάο Μάριο το εκτέλεσε εύστοχα. Στο 34ο λεπτό ο Βλάχοβιτς μπήκε στην περιοχή με ατομική ενέργεια, όμως το πλασέ του πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Στο 35′, Ράφα Σίλβα συνεργάστηκε με τον Ζοάο Μάριο, με τον τελευταίο να σεντράρει στη μικρή περιοχή και τον Πορτογάλο εξτρέμ να σκοράρει με πανέμορφο τακουνάκι. Στο 40ο λεπτό ο Κουαδράδο βρήκε τον Κιν στην περιοχή, όμως το σουτ του Ιταλού κατέληξε πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 50ο λεπτό η Μπενφίκα διεύρυνε κι άλλο το προβάδισμα της. Ο Γκριμάλντο… έκοψε την άμυνα της Γιουβέντους στα δύο με την έξυπνη πάσα του και ο Ράφα Σίλβα βρέθηκε μπροστά από τον Σέζνι, “σκάβοντας” τον Πολώνο και σκοράροντας για το 4-1. Στο 61′, ο Ράμος παρέλαβε μια ωραία κάθετη στην περιοχή, όμως το συρτό σουτ του απέκρουσε ο Σέζνι. Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Μιρέτι, Σουλέ και Ίλινγκ, οι οποίοι στη συνέχεια τον δικαίωσαν. Στο 76′, ο Ράφα Σίλβα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει χατ-τρικ, με τον Πορτογάλο να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ, ύστερα από τη σέντρα του Ζοάο Μάριο. Στο 77ο λεπτό ο Ίλινγκ έβγαλε μια ωραία σέντρα στην περιοχή και ο Μίλικ με γυριστό σουτ μείωσε για τη “Μεγάλη Κυρία”. Δύο λεπτά αργότερα (79′), η Γιουβέντους μείωσε κι άλλο με τον ΜακΚένι. Ο Ίλινγκ σέντραρε ξανά, ο Βλαχοδήμος βγήκε και έδιωξε και ο Αμερικανός μέσος εκμεταλλεύτηκε την… αναστάτωση στην άμυνα των Πορτογάλων, δίνοντας ελπίδες στους φιλοξενούμενους. Στη συνέχεια η Γιουβέντους πίεσε για την ισοφάριση, όμως δεν κατάφερνε να πετύχει τέταρτο γκολ. Στο 86ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον… μονίμως επικίνδυνο Ράφα Σίλβα, ο οποίος βρέθηκε τετ α τετ με τον Σέζνι, με το πλασέ του να καταλήγει στο δεξί δοκάρι. Στο 88′, ο Ίλινγκ έβγαλε νέα σέντρα… ξυράφι, όμως το -εν κινήσει- σουτ του Σουλέ πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Βλαχοδήμου.

ΓΚΟΛ: 17′ Αντ. Σίλβα, 28′ Ζοάο Μάριο, 35′, 51′ Ράφα Σίλβα / 22′ Βλάχοβιτς, 77′ Μίλικ, 79′ ΜακΚένι

Κίτρινες: 84′ Φερνάντες / 62′ Ντανίλο

Δοκάρι: 86′ Ράφα Σίλβα

Μπενφίκα (Ρότζερ Σμιντ): Βλαχοδήμος, Μπα (81′ Ζιλμπέρτο), Αντ. Σίλβα, Οταμέντι, Γκριμάλντο, Φερνάντες, Φλορεντίνο, Ράφα Σίλβα (87′ Μούσα), Ζοάο Μάριο (90+3′ Τσικίνιο), Αουρσνές, Ράμος (87′ Νέρες).

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι (60′ Άλεξ Σάντρο), Γκάτι, Κουαδράδο (60′ Μιρέτι), ΜακΚένι, Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς (70′ Ίλινγκ), Βλάχοβιτς (70′ Σουλέ), Κιν (46′ Μίλικ).