Η Άντβερπ πήρε τη μάχη, στην “OPAP Arena” η πρόκριση

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 1:0 από τους πρωταθλητές Βελγίου στο”Bosuilstadion”, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα για το ζευγάρι των πλέι οφ του Champions League. Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα για πάνω από 40 λεπτά.

Έχασε, αλλά δεν χάθηκε… Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 1:0 από την νταμπλούχο Βελγίου, Αντβέρπ, στο «Μποζουΐλ», στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τα πλέι-οφ του Champions League. Με αριθμητικό πλεονέκτημα για 40 λεπτά η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, που… έχασε με μυϊκό τραυματισμό τον Λιβάι Γκαρσία.

Ο Αγώνας

Στα πρώτα λεπτά δεν υπήρξε κάποια πολύ σημαντική ευκαιρία, με τις δύο ομάδες να… αναζητούν τα πατήματά τους. Όλα αυτά άλλαξαν στο 16′, όταν ο Γιάνσεν νίκησε σε προσωπική “μονομαχία” των Χατζισαφί και πλάσαρε ιδανικά από πλάγια θέση για το 1:0. Η ΑΕΚ άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο από εκείνο το σημείο κι έπειτα, θέλοντας να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Ο Λιβάι Γκαρσία είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες στο 24′ και στο 28′, όμως σε καμία δεν μπόρεσε να βρει την εστία του Μπουτέζ. Ο 25χρονος τραυματίστηκε μετά από μία ατομική προσπάθεια στο 34′, αποχωρώντας αναγκαστικά από το γήπεδο. Στο 44′ η “ένωση” είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της, όταν ένα σουτ του Πινέδα από τα 15 περίπου μέτρα κόντραρε στον Φερμίρερ πριν πάει στα δίχτυα και κατέληξε κόρνερ.

Οι ισορροπίες άλλαξαν πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Μπατάιγ αποβλήθηκε στο 51′, χάρη σε ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Γκατσίνοβιτς. Ο Φαν Μπόμελ προσπαθώντας να αντιδράσει σε αυτήν την εξέλιξη, έβαλε τρίτο στόπερ στο παιχνίδι. Στα επόμενα 20 λεπτά το αριθμητικό μειονέκτημα των Βέλγων δεν ήταν τόσο εμφανές στο χορτάρι, χάρη στη μεγάλη αυταπάρνηση που έδειχναν. Στο 78′ ήρθε η καλύτερη στιγμή της ΑΕΚ, με τον Μάνταλο να πλασάρει μετά από ατομική ενέργεια, αλλά τον Μπουτέζ να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 87′, ο Άμραμπατ σέντραρε από τα δεξιά, ο Πόνσε έπιασε μια τρομερή κεφαλιά αλλά ο αντίπαλος πορτιέρε δήλωσε ξανά “παρών”. Στο 90’+4′, ο Μουκουντί αστόχησε από πολύ κοντά, μετά από άλλη μία σέντρα του Μαροκινού εξτρέμ. Αυτή ήταν και η τελευταία σημαντική ευκαιρία του ματς.

ΓΚΟΛ: 16′ Γιάνσεν –

Κίτρινες: 73′ Ντε Λετ- 25′ Σιμάνσκι, 53′ Πινέδα
Κόκκινη: 51′ Μπατάιγ –
Δοκάρι:

Αντβέρπ (Μαρκ Φαν Μπόμελ): Μπουτέζ, Μπατάιγ, Αλντερβάιρελντ, Κουλιμπαλί, Ντε Λάετ, Εκέλενκαμπ (56′ Βαν Ντεν Μπος), Βερμέερεν, Κεϊτά, Οντρέικα (56′ Βίνες), Μπαλικουίσα, Γιάνσεν (71′ Μούγια).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Σιντιμπέ (68′ Αραούχο), Σιμάνσκι (46′ Γιόνσον), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (69′ Ελίασον), Τσούμπερ (68′ Μάνταλος), Άμραμπατ, Γκαρσία (36′ Πόνσε)