Έσωσε τη παρτίδα στο τέλος

Στην Κωνσταντινούπολη άνοιξε η αυλαία για τον 1ο όμιλο του Champions League, με την Γαλατάσαραϊ να ισοφαρίζει σε 2-2 με δύο γκολ σε δύο λεπτά λίγο πριν την λήξη του αγώνα, αποφεύγοντας την ήττα-σοκ από την Κοπεγχάγη.

Οι Τούρκοι ενισχύθηκαν σημαντικά τη φετινή μεταγραφική περίοδο, με στόχο να ανέβουν ένα επίπεδο πάνω από τα προηγούμενα χρόνια, επιζητώντας παράλληλα μία καλή πορεία και εκτός εγχώριων διοργανώσεων. Από την άλλη πλευρά η Κοπεγχάγη απολαμβάνει την 1η θέση στο πρωτάθλημα της Δανίας μετά από οχτώ αγωνιστικές και ταξίδεψε στην έδρα της Γαλατάσαραϊ με ανεβασμένη ψυχολογία..

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά πιεστικοί στα πρώτα 30′ λεπτά της αναμέτρησης, δημιουργώντας κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Στο 8′ ο Μάουρο Ικάρντι δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Καμίλ Γκράμπαρα με σουτ εντός περιοχής, ωστόσο ο Καρίμ Ακτουρκόγλου ήταν αυτός που πλησίασε το γκολ σε τρεις διαδοχικές ευκαιρίες, στο 9΄ και στο 16′ δεν βρήκαν στόχο τα σουτ που εκτέλεσε, ενώ το εξαιρετικό τελείωμα που έκανε στο 24′ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Η άμυνα των Δανών κατάφερε να μην δεχτεί γκολ παρά την πίεση των Τούρκων, και στο 35′ κόντρα στη ροή του αγώνα με κοντινό γύρισμα ο Μοχάμεντ Ελιουνούσι πάγωσε το «Rams Park» για το 1-0.

Στο δεύτερο μισό η Γαλατάσαραϊ μπήκε με την ίδια όρεξη στο γήπεδο όπως και στο πρώτο, ωστόσο η Κοπεγχάγη ”έπιασε” για άλλη μία φορά στον ύπνο την άμυνα των γηπεδούχων. Στο 58ο λεπτό ο Μέλινγκ γύρισε από τα αριστερά την μπάλα στο σημείο του πέναλτι, όπου βρήκε τον Γκονσάλβες και με ένα ιδανικό τελείωμα στην κάτω δεξιά γωνία, έδωσε ”αέρα” δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 73′ ο διαιτητής έβγαλε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Γιέλερτ και η Κοπεγχάγη κλήθηκε να υπερασπιστεί το υπέρ της 2-0 σκορ με παίκτη λιγότερο. Η Γαλατάσαραϊ εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση και με δύο γκολ σε δύο λεπτά (86′ Μπόι και 88′ Τετέ) έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.

Την επόμενη αγωνιστική για τον 1ο όμιλο του Champions League, η Γαλατάσαραϊ ταξιδεύει στην Αγγλία για να παίξει κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (3/10, 22:00). Ενώ η Κοπεγχάγη υποδέχεται το απόλυτο φαβορί για την πρώτη θέση, Μπάγερν Μονάχου (3/10, 22:00).

ΓΚΟΛ: 86′ Μπόι, 88′ Τετέ / 35′ Ελιουνούσι, 58′ Γκονσάλβες
ΚΙΡΙΝΕΣ: 39′ Ζίγιεχ / 11′ Λέραγκερ, 52′ Γιέλερτ
ΚΟΚΚΙΝΗ: 73′ Γιέλερτ

Γαλατάσαραϊ: (Τ) Μουσλέρα, Μπόι, Νέλσον, Μπαρντακσί, Ανγκελίνο, Ντέμιρμπαϊ, Τορέιρα, Ζίγιεχ, Μέρτενς, Ακτουρκόγλου, Ικάρντι.

Κοπεγχάγη: (Τ) Γκράμπαρα, Τζέλερτ, Ντικς, Βάβρο, Μέλινγκ, Λέραγκερ, Φαλκ, Γκονσάλβες, Αχούρι, Ελιουνούσι, Λάρσον.

Δείτε τη βαθμολογία των ομίλων του Champions League, κάνοντας κλικ ΕΔΩ. //ΜΛ.