Έγινε της… ανατροπής στους αγώνες του Champions League

Ένα ιδιαίτερο ρεκόρ σημειώθηκε κατά το διήμερο (03-04/10) της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League, με τα παιχνίδια να έχουν απίστευτο σασπένς και να σημειώνονται οκτώ ανατροπές. Ναι καλά διαβάσετε, οκτώ ομάδες κατάφεραν να φέρουν “τούμπα” τα παιχνίδια τους.

Η αρχή έγινε την Τρίτη από τα παιχνίδια των 19:45 με την Μπράγκα να κερδίζει μέσα στο Βερολίνο με ανατροπή και γκολ στο 90+4′, παίρνοντας έτσι την πρώτη της νίκη και υποχρεώνοντας την Ουνιόν να ζήσει δεύτερο συνεχόμενο deja vu στην παρθενική της συμμετοχή στη διοργάνωση, αφού και την πρώτη αγωνιστική ηττήθηκε στις καθυστερήσεις στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου”. Oι Πορτογάλοι μάλιστα κατάφεραν να επιστρέψουν από το 2-0, με το οποίο οι Γερμανοί προηγήθηκαν στο 37′. Λυτρωτής ο Κάστρο στο τέλος, είχαν ισοφαρίσει οι Νιακατέ και Μπρουμά. Το “μπαμ” της αγωνιστικής έλαβε χώρα στο “Θέατρο των Ονείρων”. Εκεί η Γαλατασαράι έζησε το απόλυτο όνειρο, ενώ η Γιουνάιτεντ έναν εφιάλτη. Οι “κόκκινοι διάβολοι” πήραν κεφάλι στο σκορ δύο φορές με τον Χόιλουντ (1-0 και 2-1), ωστόσο οι Τούρκοι είχαν τις απαντήσεις, ισοφαρίζοντας δις και στο τέλος πήραν την μεγάλη νίκη με γκολ του Μάουρο Ικάρντι. Κι αν η Γαλατά έκανε κάτι πρωτοφανές για τα δεδομένα της, κανείς δεν μπορεί να πει το ίδιο για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η “Βασίλισσα” γνωρίζοντας πολύ καλά πως να ανατρέψει παιχνίδια (δεν χρειάζεται παρά να θυμηθεί κανείς την πορεία της προς την κατάκτηση του τροπαίου το 2022), το έκανε πράξη και στο στάδιο “Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα”.

Η Νάπολι προηγήθηκε στο 19′, ωστόσο οι Μαδριλένοι επανέφεραν την τάξη, κάνοντας την ανατροπή πριν την ανάπαυλα. Παρόλο που οι “παρτενοπέι” ισοφάρισαν στο δεύτερο μέρος, η Ρεάλ έφυγε με το διπλό από την πόλη που μεγαλούργησε ο Ντιέγκο με ένα κεραυνό του Βαλβέρδε και λίγη τύχη στο 78′. Χρειάζεται και αυτή για να κάνεις μια ανατροπή πάντα. Άλλο ένα μεγάλο αποτέλεσμα είχαμε και στην Λανς. Εκεί, η ομώνυμη ομάδα παρόλο που βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από το 14′, είχε τα ψυχικά αποθέματα να “γυρίσει” το ματς και να πάρει μια τεράστια νίκη απέναντι στην Άρσεναλ με 2-1. Η τελευταία ανατροπή της πρώτης ημέρας ίσως ήταν και η πιο “φυσιολογική”. Η Μπάγερν Μονάχου βρέθηκε να χάνει στην Κοπεγχάγη μετά από μία ώρα παιχνιδιού, ωστόσο η γερμανική μηχανή πήρε μπρος και έφυγε από τη Δανία με το “διπλό” στις αποσκευές χάριν σε γκολ της νέας της γενιάς (Μουσιάλα και Τελ).

Ανατροπών…συνέχεια και την Τετάρτη

Τα παιχνίδια των 19:45 μπορεί να μην συμπεριλάμβαναν πάνω από ένα “βαρύ χαρτί” της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης βάσει πρεστίζ, αλλά ήταν ιδιαιτέρως συναρπαστικά και χορταστικά. Η Ατλέτικο Μαδρίτης στο “Γουάντα Μετροπολιτάνο” έκανε το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα. Αυτογκόλ στο 7′ και προβάδισμα για τη Φέγενοορντ. Οι “ροχιμπλάνκος” ισοφάρισαν αμέσως με τον Μοράτα, αλλά είδαν τους Ολλανδούς να ξαναπαίρνουν το προβάδισμα στο 34′ κάνοντας το 1-2. Από εκεί και πέρα, ανέλαβαν οι “έμπειροι” της ομάδας του Σιμεόνε. Ο Γκριεζμάν ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και ο Μοράτα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Σιμεόνε. Μεγάλη απόδραση πραγματοποίησε και η Σαχτάρ Ντόνετσκ. Οι Ουκρανοί βρέθηκαν με το 2-0 στη πλάτη στα αποδυτήρια του ημιχρόνου στην Αμβέρσα.

Στο δεύτερο μέρος το τσιπάκι άλλαξε, όπως και το σκηνικό της αναμέτρησης, μέσα σε μισή ώρα. Από το 48′ ως το 78′, ήρθαν τα πάνω κάτω με την Σαχτάρ να κάνει το 3-2 στο 78′ και να στερεί από την Άντβερπ την ιστορική πρώτη της νίκη στη διοργάνωση με οδυνηρό τρόπο. Χρειάστηκε και τύχη, καθώς οι Βέλγοι έχασαν πέναλτι στο 96′, αλλά είπαμε και πριν ότι στις ανατροπές είναι σημαντικός και ο αστάθμητος αυτός παράγοντας. Η όγδοη και τελευταία ανατροπή πραγματοποιήθηκε στην Γλασκόβη. Η αρχή έμοιαζε ιδανική για την Σέλτικ, η οποία προηγήθηκε μόλις στο 12’΄. Κανείς φίλος της στο “Σέλτικ Παρκ” δεν θα φανταζόταν το “σκωτσέζικο ντους” που θα ακολουθούσε. Η Λάτσιο ισοφάρισε στο ημίωρο και πήρε ξανά βαθμούς στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού. Στο 95′ ο Πέδρο το έκανε όπως ο Προβεντέλ την πρώτη αγωνιστική και χάρισε την νίκη στους “λατσιάλι”. Μία νίκη και μία ισοπαλία στο 95′ και το 94′ αντίστοιχα για τους Ιταλούς στις δύο πρώτες αγωνιστικές του Champions League και θα έλεγε κανείς πως τους ακολουθεί το “άστρο της Αιώνιας Πόλης”.

Επιμέλεια: Στέφανος Παπά