Ανατροπή… πρόκρισης για την Άιντραχτ στο “Ζοσέ Αλβαλάδε”

Οι Γερμανοί γύρισαν από… την κόλαση και με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο πήραν τη νίκη (2-1) και τη δεύτερη θέση στον τέταρτο όμιλο. Η Σπόρτινγκ κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της για 70 λεπτά, όμως η ομάδα του Όλιβερ Γκλάσνερ είχε τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει… τούμπα το παιχνίδι.

Το σύνολο του Ρουμπέν Αμορίμ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0, σκορ που την τοποθετούσε στην πρώτη θέση, σε συνδυασμό με το τότε αποτέλεσμα στο Μαρσέιγ-Τότεναμ. Ωστόσο, η ανώτερη Άιντραχτ Φρανκφούρτης κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να πάρει αυτή την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενώ τα “λιοντάρια” προκρίθηκαν στο Europa League.

Στο 6ο λεπτό ο Κόλο Μουανί επωφελήθηκε από την “αναστάτωση” στην άμυνα της Σπόρτινγκ, ωστόσο το πλασέ του σταμάτησε στη γραμμή από τον Κόατες. Στο 8ο λεπτό ο Έντουαρντς μπήκε στην περιοχή, ωστόσο το διαγώνιο σουτ του ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Τραπ. Οι δύο ομάδες δεν έπαιρναν ρίσκα, με τη Σπόρτινγκ να δίνει την μπάλα στους φιλοξενούμενους και να προσπαθεί να τους “χτυπήσει” με αντεπιθέσεις. Στο 39′, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκόμες. Ο Βραζιλιάνος εξτρέμ κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά στην περιοχή και νίκησε τον Κέβιν Τραπ με χαμηλό σουτ στο κέντρο της εστίας. Στο 44ο λεπτό ο Τούτα πήδηξε ψηλότερα από όλους, σε εκτέλεση κόρνερ, όμως η κεφαλιά του κατέληξε στην αγκαλιά του Αδάν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πορτογάλοι άφηναν την κατοχή της μπάλας στην Άιντραχτ και πίεζαν τη γερμανική ομάδα με το που περνούσε το κέντρο. Οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν τρόπο να μπουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή και η ομάδα του Αμορίμ διατηρούσε το υπέρ της αποτέλεσμα. Στο 60ο λεπτό ο Κόατες “χάρισε” ένα πέναλτι στους φιλοξενούμενους, καθώς έκανε χέρι στην περιοχή. Ο Καμάντα ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Ιάπωνα να πετυχαίνει το τρίτο του γκολ στη φετινή διοργάνωση. Στο 70′, ο Καμάντα εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Κόλο Μουανί να παίρνει την κεφαλιά η οποία κατέληξε απευθείας στην αγκαλιά του Αδάν. Στο 73ο λεπτό η Άιντραχτ έκανε τη μεγαλή ανατροπή που έψαχνε στο δεύτερο μέρος. Ο Μουανί κέρδισε τη “μονομαχία” με τον Ινάσιο και με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Σπόρτινγκ ανέβασε ψηλότερα την πίεση στο γήπεδο, καθώς έψαχνε το “χρυσό” γκολ που θα την έστελνε στους “16” του Champions League. Η ομάδα του Αμορίμ αν και ανέβασε… στροφές και προσπαθούσε με όλες τις δυνάμεις της να σκοράρει, όμως δεν τα κατάφερε και αποκλειστήκε από την επόμενη φάση.

ΓΚΟΛ: 39′ Γκόμες / 61′ Καμάντα (πεν.), 72′ Κόλο Μουανί

Κίτρινες: 35′ Ρέις, 45+2′ Παουλίνιο, 90+3′ Ινάσιο / 7′ Γιάκιτς, 14′ Καμάντα, 58′ Σόου

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Ρουμπέν Αμορίμ): Αδάν, Γιούστε (78′ Καμπράλ), Κόατες, Ινάσιο, Πόρο, Γκονσάλβες, Ουγκάρτε (63′ Εσουγκό), Σάντος (32′ λ.τρ. Ρέις), Έντουαρντς (63′ Τρινκάο), Γκόμες, Παουλίνιο.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ, Τούτα, Γιάκιτς (80′ Σμόλτσιτς), Εντικά, Ντίνα Εμπιμπέ (69′ Κνάουφ), Σόου, Καμάντα, Πελεγκρίνι, Λίντστρομ (46′ Ρόντε), Γκέτσε (90′ Αλιντού), Κόλο Μουανί (80′ Μπορέ).