Άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς…

Η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μάντσεστερ Σίτι αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1:1 στον πρώτο ημιτελικό του Champions League στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου”, αφήνοντας… ζωντανά όλα τα σενάρια ενόψει της ρεβάνς.

Οι “πολίτες” έκαναν… καλύτερο ξεκίνημα στο ματς, ελέγχοντας πλήρως την κατοχή. Ο Τιμπό Κουρτουά χρειάστηκε να κάνει αρκετές αποκρούσεις στα πρώτα 15 λεπτά. Όσο κυλούσε ο χρόνος, οι παίκτες του Αντσελότι κατάφερναν να απορροφήσουν καλύτερα την πίεση. Σα να μην έφτανε αυτό, στο 36′ ευτύχησαν να προηγηθούν. Μόντριτς και Καμαβινγκά συνδυάστηκαν εξαιρετικά, με τον Βινίσιους να είναι ο αποδέκτης λίγο έξω από την περιοχή και να… κεραυνοβολεί τον Έντερσον για το 1:0. Οι Μαδριλένοι κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα με το πρώτο τους (!) σουτ στο ματς

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες. Στο 50′, ο Καρίμ Μπενζεμά έπιασε σουτ υπό καλές συνθήκες μετά από δημιουργία των Βινίσιους και Καρβαχάλ, όμως η μπάλα κόντρα πριν καταλήξει στην εστία. Τρία λεπτά αργότερα, ο Κέβιν Ντε Μπρόινε βγήκε τετ α τετ με τον Κουρτουά, όμως ο συμπατριώτης του τον σταμάτησε εντυπωσιακά. Στο 67′ ο Βέλγος μεσοεπιθετικός πήρε την… εκδίκησή του, μιας και κατάφερε να ισοφαρίσει, χάρη σε ένα φανταστικό συρτό σουτ έξω από την περιοχή. Η τελευταία σημαντική φάση του αγώνα ήρθε στο 90′, όταν ο Ορελιάν Τσουαμενί σούταρε από τα 18-19 μέτρα, αναγκάζοντας τον Έντερσον να προβεί σε μία σπουδαία απόκρουση.//Α.

ΓΚΟΛ: 36′ Βινίσιους – 67′ Ντε Μπρόινε

Κίτρινες: 45’+3′ Κροος, 79′ Καμαβινγκά – 71′ Γκουντογκάν, 86′ Μπ. Σίλβα