Buzzer Beater για την Αϊντχόφεν | Σημαντικό “διπλό” η Γκρόνινγκεν

Στην Ολλανδία για την έκτη αγωνιστική, ήταν προγραμματισμένα δύο παιχνίδια για τις 15:30. Αυτό ανάμεσα στην Καμπούρ και το “αστέρι του βορρά”, το οποίο πήρε τη νίκη με 1-0 και αυτό των “χωριατών”, οι οποίοι κατάφεραν να “ξεκλειδώσουν” την άμυνα της Βάαλβαϊκ από τα 11 βήματα, στις καθυστερήσεις.

Καμπούρ – Γκρόνινγκεν 0 – 1

Η Γκρόνινγκεν κατάφερε να επικρατήσει της Καμπούρ στο “Καμπούρ Στάντιον” για την έκτη αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι σημείωσε ο Σούσλοφ στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο 58′ μέσω του VAR ακυρώθηκε γκολ της Καμπούρ, το οποίο σημείωσε ο Φαν Ντερ Γουότερ, ενώ στο 90ο λεπτό ήταν σειρά της Γκρόνινγκεν να δει το τέρμα που σημείωσε ο Μπάλκερ να ακυρώνεται. Έτσι το παιχνίδι τελείωσε 1-0, με την Γκρόνιγκεν να φτάνει τους οκτώ βαθμούς, ενώ “σκαρφάλωσε” στην ένατη θέση. Από την άλλη η Καμπούρ “βυθίστηκε” στην 13η θέση έχοντας συγκεντρώσει τέσσερις βαθμούς συνολικά.

Αϊντχόφεν – Βάαλβαϊκ 1 – 0

Στο έτερο παιχνίδι των 15:30 η Αϊντχόφεν υποδέχθηκε τη Βάαλβαϊκ στο “Φίλιπς Στέιντιουμ” ψάχνοντας την πέμπτη της νίκη που θα την κρατήσει τρεις βαθμούς μακριά από τον Άγιαξ και την κορυφή. Οι “χωριάτες”… καρδιοχτύπησαν, καθώς η Βάαλβαϊκ κατάφερε να αμυνθεί με μεγάλη αποτελεσματικότητα, μέχρι το 94ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε παράβαση και η Αϊντχόφεν κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Χάκπο, δίνοντας μία πολύ σπουδαία νίκη στην ομάδα του. Έτσι οι “χωριάτες” μετά από έξι αγωνιστικές “φιγουράρουν” στη δεύτερη θέση με 15 βαθμούς, ενώ η Βάαλβαϊκ έπεσε στην 12η θέση, έχοντας συνολικά έξι βαθμούς.