Σκόραρε ο Μαυροπάνος, χαμογελάει η Στουτγκάρδη!

Ο Έλληνας διεθνής κεντρικός αμυντικός άνοιξε το δρόμο της παραμονής για την ομάδα του, η οποία επικράτησε με το ευρύ 3:0 του Αμβούργου στην “Mercedes-Benz Arena”, για τον πρώτο αγώνα των μπαράζ της Bundesliga.

Ο Ντίνος Μαυροπάνος άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό του αγώνα, χάρη σε μία έξοχη κεφαλιά από το όριο της μικρής περιοχής. Στο 26′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν την εσχάτη των ποινών, ο Σερού Γκιρασί ανέλαβε, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Στο 51′ ήρθε το 2:0 χάρη στον Γιόσα Βάνιομαν. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γκιρασί στο 54′ κατάφερε να… πάρει το αίμα του πίσω, κάνοντας το 3:0. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 69′, μετά από απευθείας κόκκινη του Άνσι Σούχονεν.

Πλέον, η Στουτγκάρδη κρατάει στα χέρια της την παραμονή, μιας και το προβάδισμα που έχει είναι… τεράστιο. Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για τις 05/06 (21:45) στο “Volkspark Stadion“.//Α.