Η Μπορούσια Ντόρτμουντ, με τεράστια ψυχικά αποθέματα, κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας από την Μπάγερν Μονάχου (2-2) με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι Βαυαροί ήταν πιο αποτελεσματικοί και καλύτεροι από τους “κιτρινόμαυρους” για 65 λεπτά, προηγήθηκαν με δύο γκολ, όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης. Οι “κόκκινοι” είχαν αρκετές ευκαιρίες για να… κλειδώσουν το “τρίποντο”, όμως δεν το έκαναν και το… πλήρωσαν.

Η πρώτη… υποψία φάσης στο παιχνίδι ήρθε στο 21ο λεπτό, όταν ο Μάλεν βρήκε χώρο, πάτησε περιοχή, με το σουτ του να κοντράρει στον Ντε Λιχτ και να καταλήγει κόρνερ. Στο 30′ ο Γκερέιρο έκανε μια δυνατή σέντρα-σουτ, με τον Νόιερ να διώχνει με γροθιές. Στο 33ο λεπτό, ο Γκορέτσκα βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, με το σουτ του να καταλήγει χαμηλά στη δεξιά γωνία και τον Μάιερ να μην έχει ορατότητα για να αντιδράσει.

Στο 47′ ο Βολφ εξαπέλυσε έναν “κεραυνό”, ωστόσο ο Νόιερ κατάφερε να αποκρούσει. Στο 49ο λεπτό, ο Κίμιχ σέντραρε, ο Γκορέτσκα πάσαρε με το κεφάλι στον Μανέ, ο οποίος αστόχησε σχεδόν σε κενή εστία. Στο 53′ η Μπάγερν διπλασίασε τα τέρματα της, με τον Μουσιάλα να δίνει στον Σανέ και τον Γερμανό να σουτάρει δυνατά και τον Μάιερ να εκτιμά λάθος και να μην καταφέρνει να αποκρούσει. Στο 64′ οι Βαυαροί έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Μάιερ να λέει δύο φορές “όχι” σε Μουσιάλα και Σανέ. Στο 73′ ο Μαζραουί γύρισε στον Γκορέτσκα, με τον Γερμανό μέσο να σουτάρει δυνατά και την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Στο 74ο λεπτό η Ντόρτμουντ μείωσε, με τον Μοντέστ να “αδειάζει” τον Ουπαμεκανό, να δίνει στον Μουκοκό και το νεαρό να πλασάρει εύστοχα, ενώ έγινε ο νεαρότερος παίκτης που σκοράρει σε “Κλάσικερ”.

Στο 83′ ο Αντεγιέμι έκανε το γύρισμα και ο Μοντέστ σούταρε εξ επαφής, όμως αστόχησε. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Βεστφαλοί ισοφάρισαν με τον Μοντέστ να λαμβάνει μια δύσκολη σέντρα από τον Σλότερμπεκ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία.

ΓΚΟΛ: 74′ Μουκοκό, 90+5′ Μοντέστ / 33′ Γκορέτσκα, 53′ Σανέ

Κίτρινες: 14′ Μπέλιγχαμ, 40′ Τσαν, 90+2′ Αντεγιέμι / 2′ Σάμπιτσερ, 11′ Ντε Λιχτ, 57′ Γκορέτσκα, 77′ Κομάν, 90+2′ Σανέ

Κόκκινες: 90′ Κομάν

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Μάιερ, Ζούλε, Χούμελς (46′ Βολφ), Σλότερμπεκ, Γκερέιρο, Μπέλιγχαμ, Τσαν, Οτσκάν (54′ Αντεγιέμι), Μπραντ, Μάλεν (70′ Μοντέστ), Μουκοκό (89′ Αζάρ).

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ (62′ Μαζραουί), Ντέιβις (46′ Στάνισιτς), Γκορέτσκα, Σάμπιτσερ (46′ Κίμιχ), Σανέ, Μανέ (82′ Τσούπο Μοτίνγκ), Μουσιάλα, Γκνάμπρι (46′ Κομάν).