Πέρασε από το Βερολίνο η Ντόρτμουντ | Η Άουγκσμπουργκ συνέτριψε την Ντάρμσταντ

Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς επικράτησε με 2-0 της Ουνιόν στην πρωτεύουσα, την ώρα που η “φουγκερστάντερ” πέτυχε μία εντυπωσιακή νίκη, βάζοντας τα πρώτα πέντε από τα έξι γκολ της πριν το 30′.

Στο “Stadion An der Alten Försterei” η Ντόρτμουντ ήταν ανώτερη από το πρώτο λεπτό του α’ μέρους. Οι παίκτες του Τέρζιτς έχασαν αρκετές ευκαιρίες, με μεγαλύτερη αυτών την εξ’ επαφής αστοχία του Σχλότερμπερκ μετά από κόρνερ στο 35′. Στο 41ο λεπτό βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Αντεγιέμι να θυμίζει… Ρόμπεν και να νικάει τον Ρένε με ένα φανταστικό αριστερό σουτ, μετά από ατομική ενέργεια. Στο 90′ ο Μάατσεν έβαλε ένα παλικαρίσιο τέρμα για να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Στο “Merck-Stadion am Böllenfalltor” διεξήχθη ο αγώνας με τα περισσότερα γκολ. Η Άουγκσμπουργκ έκανε… πάρτι κόντρα στην ανήμπορη Ντάρμσταντ και έβαλε πέντε μέσα σε μισή ώρα. Το σκορ άνοιξε ο Τιτζ στο 2′, με τον Γένσεν στο 12′ να διπλασιάζει το προβάδισμα. Ο Ντεμίροβιτς έκανε το 3-0 στο 20′, ο Βάργκας το 4-0 στο 25′ και ο Ντεμίροβιτς σκόραρε ξανά για το 5-0 στο 29′. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα πάτησαν το πόδι στο… φρένο, με τα υπόλοιπα 60 λεπτά να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα. Το μόνο που άλλαξε ήταν ότι αντί για πέντε, τα γκολ ήταν έξι με τον Τιτζ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 84′.

Η Μάιντζ έκανε ιδανικό ξεκίνημα στη “Mewa Arena” και ευτύχισε να προηγηθεί με τον Μπούρκαρντ στο 12′. Κάτι αντίστοιχο έκανε η Γκλάντμπαχ στο δεύτερο μέρος, με τον Ενγκούμου να φέρνει το ματς στα ίσα στο 55′. Αμφότερες οι ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης, όμως καμία δεν το βρήκε με το 1-1 να διατηρείται έως το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Την ίδια ώρα, στο “Vonovia Ruhrstadion” η Μπόχουμ προηγήθηκε από νωρίς. Για την ακρίβεια, ο Βίτεκ ήταν αυτός που την έβαλε μπροστά στο σκορ, μόλις στο 7ο λεπτό. Στο 30′ ήρθε η απάντηση της Λειψίας με τον Σέσκο να δημιουργεί και τον Ντάνι Όλμο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν… καταιγιστικοί στο δεύτερο μέρος και από το 68′ έως το 73′ πέτυχαν τρία τέρματα με τους Οπεντά (68′), Όρντετς (71′, αυτ.) και Πόουλσεν (73′) αντίστοιχα. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το εμφατικό 4-1.

Στην “Voith-Arena” η Χάιντενχαϊμ έκανε ένα… ασφαλές πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Άιντραχτ. Ωστόσο, προδόθηκε στο 39′ όταν μετά από ένα γύρισμα του Ζιμπέρ, ο τερματοφύλακας Μίλερ είδε την μπάλα να κάνει γκελ μπροστά του, να περνάει πάνω από το πόδι του και να καταλήγει στα δίχτυα. Στις αρχές του δευτέρου μέρους, συγκεκριμένα στο 49′, η ομάδα της Φρανκφούρτης πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Ενκουνκού. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Πίρινγκερ στο 59′. Μετά από αυτό δεν κατάφεραν να βρουν κάτι άλλο και τελικά ηττήθηκαν με 2-1.