Νέο δώρο της Ντόρτμουντ στη Μπάγερν

Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1:1 κόντρα στην Μπόχουμ στο “Vonovia-Ruhrstadion”, για την 30η αγωνιστική της Bundesliga και… έμπλεξε σε ότι αφορά τη μάχη του τίτλου.

Οι γηπεδούχοι… αιφνιδίασαν τους πάντες όταν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Μετά από μία φάση διαρκείας, η μπάλα έπεσε στα πόδια του Άντονι Λοσίγια έξω από την περιοχή, εκείνος σούταρε με τη μία και… εκτέλεσε τον Γκρέγκορ Κόμπελ για το 1:0. Η απάντηση ήταν άμεση για τους Βεστφαλούς, με τους Αλέ και Αντεγιέμι να συνεργάζονται σε μία ωραία φάση και τον δεύτερο να ισοφαρίζει προ κενής εστίας στο 7′. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν σε απόλυτο βαθμό, ωστόσο έχασαν τρεις σπουδαίες ευκαιρίες με τον σκόρερ τους (27′, 31′, 38′), με τον Μάνουελ Ρίμαν να επεμβαίνει σε αρκετές εξ αυτών.

Ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Βεστφαλούς να συνεχίζουν να έχουν τον έλεγχο, αλλά να μην μπορούν απειλήσουν με αξιώσεις για αρκετή ώρα. Οι παίκτες του Τέρζιτς… κόλλησαν και συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία, η οποία τους βάζει σε δύσκολη θέση αναφορικά με την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

ΓΚΟΛ: 5′ Λοσίγια – 7′ Αντεγιέμι

Κίτρινες: 30′ Σοάρες – 43′ Αντεγιέμι, 43′ Αλέ