Η Άιντραχτ πήρε το ευρω-ντέρμπι με ανατροπή

Η ομάδα της Φρανκφούρτης επικράτησε με 3-1 της Άουγκσμπουργκ στο "Deutsche Bank Park" για την 30η αγωνιστική της Bundesliga και... αγκάλιασε μία από τις θέσεις που οδηγούν στις διοργανώσεις της UEFA.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 13ο λεπτό, παγώνοντας το γήπεδο. Μάλιστα, πήγαν στα αποδυτήρια όντες μπροστά στο σκορ. Ωστόσο, οι “αετοί” βγήκαν… φουριόζοι από αυτά. Στο 55′ ο Τσαϊμπί έφερε το ματς στα ίσα, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Εκιτικέ ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση. Το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 90’+6′ από τον Μαρμούς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Κάπως έτσι, η Άιντραχτ έφτασε τους 45 βαθμούς και συνεχίζει να βρίσκεται στην 6η θέση, όντας πλέον μακριά κατά έξι από την 7η σημερινή αντίπαλό της.