Επικές γκέλες για Στουτγκάρδη και Βέρντερ

Με σημαντικές εκπλήξεις και τις ομάδες που παλεύουν για να… σωθούν στην Bundesliga να κάνουν μεγάλες υπερβάσεις ολοκληρώθηκε το απογευματινό πρόγραμμα του Σαββάτου (24/2) στην 23η αγωνιστική.

Στην “MHPArena“, τα πρώτο 20′ του δευτέρου μέρους αποζημίωσε τους οπαδούς για το μέτριο 45λεπτο. Συγκεκριμένα, ο Μιλό άνοιξε το σκορ για τη Στουτγκάρδη στο 53′, συνεργαζόμενος εξαιρετικά με τον Φούχριχ. Στο 62′ όμως ήρθε η ισοφάριση, με τον Μάινα να βρίσκει τον Μάρτελ, ο οποίος έκανε το 1-1. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με την Κολωνία να αποσπά έναν πολύ σημαντικό πόντο στη μάχη της παραμονής.

Η αναμέτρηση του “Borussia Park” καθυστέρησε να ξεκινήσει κατά δέκα λεπτά, λόγω… κίνησης που επηρέασε την άφιξη της Μπόχουμ. Η Γκλάντμπαχ πάντως φρόντισε να κάνει τη δουλειά της. Στο 29′ προηγήθηκε με τον Ενγκομού, μετά από ασίστ του Βόμπερ. Έξι λεπτά αργότερα ο Βάιγκλ έκανε το 2-0 με εκτέλεση πέναλτι. Στο 72′ ο Ρέιτζ ουσιαστικά… κλείδωσε τη νίκη δίνοντας προβάδισμα τριών γκολ στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Χόφμαν στο 75′, όμως είδαν τρία λεπτά αργότερα τον Σιεμαπτσέου να κάνει το 4-1. Εν τέλει πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο 88′, αυτήν τη φορά με τον Σχλότερμπεκ, σώζοντας… κάπως τα προσχήματα. Το κερασάκι στην τούρτα πάντως το έβαλε ο Ονορά στο 90’+6′ για το τελικό 5-2.

Ταυτόχρονα, το “Stadion An der Alten Försterei“… πάγωσε μόλις στο 3′, όταν ο Ντόβενταν έδωσε προβάδισμα στην Χάιντενχαϊμ. Η Ουνιόν αγχώθηκε αλλά κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση -οριακά- πριν τελειώσει το ημίχρονο. Στο 44′ ο Γκόσενς έφερε το ματς στα ίσα, ενώ τρία λεπτά αργότερα έγινε… δημιουργός με τον Σάφερ να κάνει το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι όμως ισοφάρισαν στο 71′ με τον Μπέστε. Το 2-2 ήταν το τελικό σκορ, με αμφότερες τις ομάδες να απομακρύνονται ελαφρώς από το τελευταίο κομμάτι της βαθμολογίας.

Στο “Weserstadion” η Βέρντερ πανηγύρισε μόλις στο 8ο λεπτό, μιας και ο Ζίμερμαν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Η χαρά τους δεν κράτησε όμως ούτε μέχρι το ημίχρονο, μιας και η Ντάρμσταντ ισοφάρισε στο 33′ με τον Γιουστβάν. Κάπως έτσι, η ουραγός της Bundesliga κράτησε την ισοπαλία, κατακτώντας ένα… χρυσό βαθμό.