Athens Kallithea από ατσάλι, λύγισε με 10 παίκτες τη μαχητική Ηλιούπολη

Με ψυχή, καρδιά και σθένος, η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη κατάφερε να νικήσει με 2-1 την Ηλιούπολη στο Ελ Πάσο και να παραμείνει στην κορυφή του Β’ Ομίλου της Super League 2, όντας στο +6 από τα δεύτερα Χανιά και σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της. Με 10 παίκτες από το 47′ έπαιζε η Καλλιθέα λόγω αποβολής του Μπουλούλη.

Η Athens Kallithea των δέκα παικτών πέτυχε σημαντικό τρίποντο στη μάχη της ανόδου στη Super League, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Ηλιούπολης, για την 18η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Super League 2.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σε ένα κλασικό ντέρμπι Β’ Εθνικής, Athens Kallithea και Ηλιούπολη μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να… παλέψουν για τους τρεις βαθμούς της νίκης, με τις δύο ομάδες να μας χαρίζουν ένα χορταστικό πρώτο μέρος, από το οποίο φυσικά δεν έλειψαν οι εντάσεις και οι δυνατές μονομαχίες. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ματίγια. Οι φιλοξενούμενοι όμως έφεραν το ματς στα ίσα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου. Οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου εκτέλεσαν πλασαριστά ένα κόρνερ που κέρδισαν από τα αριστερά, ο Ντέτλερ εκτέλεσε με τη μία με το αριστερό έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κότσαρη στο 40′. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα, καθώς θεώρησαν ότι ο εκτεθειμένος Παντελίδης επηρέασε τη φάση πριν η μπάλα καταλήξει στο βάθος της εστίας του Κότσαρη, αλλά ο ρέφερι Μανούχος και ο επόπτης έδειξαν σέντρα κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το ισόπαλο 1-1.

Το δεύτερο μέρος δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Athens Kallithea, καθώς ο Μπουλούλης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, αφήνοντας την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές. Μία από τις αλλαγές του Αλέκου Βοσνιάδη στην ανάπαυλα, ο Μουτίνιο, με ωραία ενέργεια και τελείωμα στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα! Η Ηλιούπολη πίεσε για την ισοφάριση, η Καλλιθέα άντεξε και πανηγύρισε ένα σπουδαίο τρίποντο που την κρατάει στην κορυφή της βαθμολογία και σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της.

ΓΚΟΛ: 36′ (πεν.) Ματίγια, 60′ Μουτίνιο / 40′ Ντέτλερ
ΚΟΚΚΙΝΗ: 47′ Μπουλούλης / –
ΔΟΚΑΡΙ: – / 45’+2′ Μπουσάι

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης): Κότσαρης, Τσιβελεκίδης, Μεχίας, Γεβρέμοβιτς (75′ Μαρότα), Μπουλούλης, Σίλβα (46′ Μουστακόπουλος), Ματίγια, Ντεμέτριους (50′ Μανθάτης), Βασιλόγιαννης (89′ λ.τρ. Τσιντώνης), Κυνηγόπουλος (46′ Μουτίνιο), Λουκίνας.

Ηλιούπολη (Σούλης Παπαδόπουλος): Περιστερίδης, Βενάρδος, Ράμος (81′ Κρέτση), Ασίγκμπα, Μπουσάι (54′ λ.τρ. Γκοτσούλιας), Μάντιτς (66′ Γιάννου), Παντελίδης (81′ Κόστα), Φρίμπονγκ, Φουρλάνος, Λατίνοβιτς (66′ Μπαρμπάρο), Ντέτλερ.