Πάτησε… κορυφή η Αταλάντα

Η “θεά” κατάφερε να… υποτάξει τη Σασουόλο με 2-1, για την 10η αγωνιστική και προσωρινά “φιγουράρει” στην πρώτη θέση του ιταλικού πρωταθλήματος, έχοντας συνολικά 24 βαθμούς.

Η Αταλάντα με μία… επαγγελματική νίκη, κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σασουόλο με 2-1 και να “πατήσει” κορυφή, με 24 βαθμούς. Από την άλλη οι “νεροβέρντι”, παραμένουν στους 12  βαθμούς και την 10η θέση. Ο “δικός” μας Γιώργος Κυριακόπουλος, πέτυχε ένα πανέμορφο, από άποψης ομορφιάς, γκολ, δίνοντας προσωρινά το προβάδισμα στην ομάδα του.

Το παιχνίδι από την έναρξη του, είχε πολύ γρήγορο ρυθμό, με την μπάλα να είναι στην κυριολεξία… πάνω-κάτω. Στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κονσίλι κράτησε ανέπαφη την εστία του, όταν απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Πάσαλιτς. Πέντε λεπτά αργότερα εξελίχθηκε μία φάση, με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Ο μεσοεπιθετικός της Αταλάντα σούταρε, με τον Ιταλό γκολκίπερ να του αρνείται το γκολ. Οι δύο ομάδες είχαν εκατέρωθεν κάποιες καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ, κάτι το οποίο πραγματοποίησαν τελικά, οι φιλοξενούμενοι με άρωμα… ελληνικό. Ο Ντ’ Αντρέα έκανε μία καλή σέντρα από τα δεξία, στο δεύτερο δοκάρι και ο “δικός” μας Γιώργος Κυριακόπουλος “ανοιξε” το σκορ, με ένα καταπληκτικό βολέ, στο οποίο δεν μπορούσε να απαντήσει ο Σπορτιέλο. Η Αταλάντα είχε άμεση απάντηση, καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ισοφάρισε με τον Πάσαλιτς, να… σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία, μετά την πολύ έξυπνη πάσα του Σόπι. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν ισόπαλες με 1-1 για την ανάπαυλα.

Το δεύτερο μισό, δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει με τον καλύτερο τρόπο για τους “μπεργκαμάσκι”, καθώς κατάφεραν να πάρουν “κεφάλι” στο σκορ. Ο Σόπι και πάλι, έκανε… μάγκα τον Λούκμαν, ο οποίος βγήκε απέναντι από τον Κινσίλι, αφού πρώτα… χάζεψε τον προσωπικό του αντίπαλο και με ένα πολύ καλό πλασέ, διαμόρφωσε το 2-1. Η Σασουόλο είχε ένα πεντάλεπτο, στο οποίο “πίεσε” πάρα πολύ την Αταλάντα για την ισοφάριση. Αρχικά ο Ροτζέριο στο 62′, “εξαπέλυσε” ένα σουτ έξω από την περιοχή, που πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Σπορτιέλο. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Μπεράρντι, “σπατάλησε” μία… τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν σούταρε από μέση απόσταση, αλλά η προσπάθεια του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, ανέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα, ενώ έχασε και μία μεγάλη στιγμή ο Χόιλουντ, προκειμένου να κάνει το 3-1 στο 89′. Έτσι η Αταλάντα “πέρασε” στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα προσωρινά, μετά την επικράτηση απέναντι στη Σασουόλο με 2-1.

Γκολ: 45’+1′ Πάσαλιτς, 46′ Λούκμαν / 41′ Κυριακόπουλος

Κίτρινες: 16′ Σκαλβίνι / 21′ Κυριακόπουλος, 23′ Πιναμόντι, 30′ Θόρστβεντ, 83′ Φεράρι

Αταλάντα (Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι): Σπορτιέλο, Οκόλι, Ντεμιράλ, Σκαλβίνι, Σόπι (Ζόρτεα 82′), Ντε Ρουν, Κόοπμαϊνερς, Μαελέ (Ρουγκέρι 81′), Πάσαλιτς (Έντερσον 46′), Λούκμαν (Μπόγκα 68′), Μουριέλ (Χόιλουντ 68′)

Σασουόλο (Αλέσιο Ντιονίσι): Κονσίγκλι, Ροτζέριο, Φεράρι, Έρλιτς, Τόλιαν, Θορστβεντ (Τραορέ 65′), Λόπες, Φρατέσι, Κυριακόπουλος (Ενρίκε 65′), Ντ’ Αντρέα (Μπεράρντι 56′ (Άλβαρεζ 79′)), Πιναμόντι