Αστειάκια για Γουόκερ και Σανέ

Οι δύο πρώην συμπαίκτες στη Μάντσεστερ Σίτι, κατά τη διάρκεια της χθεσινής (26/9) χορταστικής ισοπαλίας (3-3) μεταξύ Αγγλίας και Γερμανίας για το Nations League, είχαν την ευκαιρία να θυμηθούν τα παλιά.

Το βράδυ της Δευτέρας (26/9) στο Γουέμπλεϊ, Αγγλία και Γερμανία έδωσαν τέλος στις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για τη Λιγκ Α του Nations League με μια διασκεδαστική ισοπαλία (3-3).

Τα “πάντσερ” προηγήθηκαν στο 52′ με πέναλντι του Ιλκάι Γκουντογκάν. Πριν την εκτέλεση όμως, ο Κάιλ Γουόκερ και ο Λερόι Σανέ εθεάθησαν έξω από τη μεγάλη περιοχή να συζητούν και να γελούν ο ένας με τον άλλον. Οι δυο τους έπαιξαν μαζί στη Μάντσεστερ Σίτι για τρία χρόνια, κατακτώντας δύο τίτλους Πρέμιερ Λιγκ, πριν ο 26χρονος εξτρέμ φύγει για την Μπάγερν Μονάχου το 2020.

Όλη η διασκέδαση σταμάτησε όταν ο Γκουντογκάν νίκησε τον Νικ Πόουπ για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του Χάνσι Φλικ. Ο Σανέ γύρισε και κοίταξε τον Γουόκερ, καθώς έτρεχε να πανηγυρίσει με τους συμπαίκτες του.

Ο Κάι Χάβερτς διπλασίασε το προβάδισμα της Γερμανίας 15 λεπτά αργότερα (67′) και φαινόταν ότι η πίεση στον προπονητή των “Τριών Λιονταριών”, Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, θα συνεχίσει να αυξάνεται. Η Άγγλοι όμως έκαναν μια εντυπωσιακή επιστροφή, πετυχαίνοντας τρία γκολ σε 12 λεπτά.

Αρχικά ο Λουκ Σο στο 72′ μείωσε σε 2-1, ο Μέισον Μάουντ στο 75′ έφερε το ματς στα ίσα και ο αρχηγός, Χάρι Κέιν, στο 82′ έφερε τα πάνω κάτω και έκανε το 3-2 υπέρ της ομάδας του. Ο Χάβερτς όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 87′ διαμόρφωσε το τελικό 3-3, σε ένα συγκλονιστικό ματς με έξι γκολ στο δεύτερο μέρος και πολλές συγκινήσεις.