Ασταμάτητο το Στρασβούργο

Ακόμη ένα βήμα για την παραμονή τους στη Ligue 1 έκαναν οι Αλσατοί, που επικράτησαν εντός έδρας με 2:0 της Νις στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής του Σαμπιονά.

Τέταρτη νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια για το Στρασβούργο, που έχει φθάσει πλέον στη 14η θέση με 38 βαθμούς και βρίσκεται πολύ κοντά στην εξασφάλιση της παραμονής στα σαλόνια του γαλλικού ποδοσφαίρου. Αντίθετα, η Νις έμεινε 8η με 51 πόντους και βλέπει το… τρένο της Ευρώπης να απομακρύνεται.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 1ο λεπτό με τον Ντιαλό. Ο Σενεγαλέζος φορ έκανε με σουτ το 1:0 και αποδείχθηκε για ακόμη μία φορά ιδιαίτερα κομβικός για την ομάδα του Αντονέτι.

Ο 27χρονος επιθετικός ήταν αυτός που πέτυχε και το δεύτερο τέρμα των Αλσατών, ευστοχώντας σε εκτέλεση πέναλτι στο 59ο λεπτό, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 2:0, με τον Ντιαλό να φθάνει τα 20 γκολ στο πρωτάθλημα.//ΜΠ.