Ασταμάτητη Ουνιόν, παραμένει στην κορυφή

Οι πρωτευουσιάνοι επικράτησαν με 2-0 της Βόλφσμπουργκ και συνεχίζουν να… κατοικούν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Bundesliga, μετά από επτά αγωνιστικές.

Η Ουνιόν Βερολίνου ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και νίκησε δίκαια τους “λύκους”, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

O αγώνας

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, ο Χάμπερερ επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Καστέελς, ο οποίος βρισκόταν εκτός θέσης, όμως κατάφερε να κάνει μια εντυπωσιακή απόκρουση. Στο 18’ o Λεϊτέ σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους, αλλά η κεφαλιά του πέρασε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 28ο λεπτό η Ουνιόν έχασε ακόμη μία ευκαιρία, με την κεφαλιά του Σιμπατσέου να περνάει ψηλά πάνω από το τέρμα. Στο 33’ ο Μπρέκαλο πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, όμως αστόχησε από καλή θέση. Ένα λεπτό αργότερα (34’), ο Μπαουμγκάρτλ αστόχησε με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι.

Στο 47’ ο Σχάφερ βρήκε τον Σιμπατσέου μέσα στην περιοχή, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 51’ ο Άρνολντ δοκίμασε ένα καλό, μακρινό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 55ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ, με τον Σιμπατσέου να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά, μετά από έξυπνη μπαλιά του Μπέκερ. Στο 73’ ο Κεντίρα πάτησε περιοχή, όμως η προσπάθεια του κατέληξε άουτ. Στο 78ο λεπτό, ο Μπέκερ πήρε την μπάλα στην περιοχή και πλάσαρε χαμηλά, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Καστέελς. Το 2-0 εν τέλει δεν άλλαξε έως και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

ΓΚΟΛ: 55’ Σιμπατσέου, 77’ Μπέκερ

Ουνιόν Βερολίνου (Φίσερ): Ρόνοβ, Μπαουμγκάρτλ (62’ Γιάεκελ), Κνόχε, Λεϊτέ, Τρίμελ, Κεντίρα, Γκίσελμαν, Σχάφερ ( 76’Σεγκίν), Χάμπερερ (62’ Θόρσμπι), Μπέκερ (87’ Μίχελ), Σιμπατσέου (87’ Μπέρενς).

Βόλφσμπουργκ (Κόβατς): Καστέελς, Μπακού, Λακρουά, Φαν ντε Βεν, Οτάβιο (70’ Γκέρχαρντ), Σβάνμπεργκ (Ενμέτσα Φ.), Άρνολντ, Φράνιτς (79’ Παρέδες), Μπρέκαλο (79’ Καμίνσκι), Ενμέτσα Λ., Βάλντσχμιντ (60’ Μάρμους).