Ασταμάτητη ΑΕΚ, ξόρκισε την κατάρα!

Η “Ένωση” κυριάρχησε του ΠΑΟΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια, επικράτησε με 2-0 και έσπασε το αρνητικό σερί δεκατριών παιχνιδιών που είχε με τον “Δικέφαλο του Βορρά”.

Ακολουθώντας το πλάνο του Ματίας Αλμέιδα κατά γράμμα και με την… αύρα της “OPAP Arena” η ΑΕΚ επικράτησε του ΠΑΟΚ με 2-0 (σ.σ. το δημοφιλέστερο σκορ στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων) και μείωσε στους 6 βαθμούς την απόσταση από την κορυφή. Οι “κιτρινόμαυροι” κυριάρχησαν στο παιχνίδι, είχαν πάρα πολλές τελικές προσπάθειες και έσπασαν το αρνητικό σερί που είχαν κόντρα στους Θεσσαλονικείς.

O αγώνας

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η ΑΕΚ μπήκε με διάθεση να πιέσει αρκετά ψηλά τον ΠΑΟΚ και να μην τον αφήσει να κάνει το δικό του παιχνίδι. Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς για τους φιλοξενούμενους. Έξυπνη εκτέλεση φάουλ και ο Κωνσταντέλιας από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 7′ έγινε η πρώτη ουσιαστική φάση για την “Ένωση” με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκατσίνοβιτς με την μπάλα να βρίσκει στο τοίχος και να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση. Ο Νέλσον Ολιβέιρα, βρέθηκε μόνος στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η κεφαλιά που δοκίμασε δεν βρήκε εστία. Στο 20΄λεπτό, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν λογαριασμό. Ο Αραούχο δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Γκαρσία, πήρε ύψος με τον Κοτάρσκι να απομακρύνει ενστικτωδώς σε κόρνερ. Στο 36′ η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Οι παίκτες του Αλμέιδα πίεσαν ψηλά και αυτή τη φορά το εκμεταλλεύτηκαν. Ο Αραούχο έκανε τάκλιν στον Ντάντας, ο Ελίασον έκανε το γύρισμα στον Γκαρσία, με τον τελευταίο να εκτελεί τον Κοτάρσκι. Η “Ένωση” δεν σταμάτησε να πιέζει. Δύο λεπτά αργότερα, ο Πινέδα έκανε ένα εξαιρετικό σλάλομ, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά ο Κροάτης κίπερ απομάκρυνε σε κόρνερ. Η ΑΕΚ, έβγαζε τρομερή ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο. Ο Λιβάι Γκαρσία, στο 43′ έκανε υπέροχη ατομική ενέργεια από τα αριστερά, απέφυγε Ίνγκασον και Σάστρε και από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή προσπάθησε να νικήσει τον Κοτάρσκι με συρτό σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ αντέδρασε γι΄ακόμα μία φορά σωστά.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ ήταν πιο επιθετικός, χωρίς ωστόσο να μπορεί να δημιουργήσει κάποια τελική προσπάθεια. Η πρώτη ουσιαστική φάση στο δεύτερο ημίχρονο, έφερε και το δεύτερο τέρμα για την “Ένωση”. Ο Ελίασον από τα δεξιά ξεπέρασε με όμορφη κίνηση τον Κουλιεράκη, πάσαρε στον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος κέρδισε τον Κοτάρσκι για το 2-0. Στο 78′ η ομάδα του Αλμέιδα απείλησε ξανά, με τον Λιβάι Γκαρσία, αλλά ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ μπλόκαρε σταθερά την μπάλα. Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, η “Ένωση” έδωσε χώρο στους Θεσσαλονικείς, αλλά δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν με το 2-0 να μένει μέχρι τέλους.

ΓΚΟΛ: 36′ Γκαρσία, 60′ Γκατσίνοβιτς,

Κίτρινες  64′ Γκατσίνοβιτς, 81′ Έλιασον /41′ Ντάντας, 51′ Ολιβέιρα, 56′ Σάστρε

AEK (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα (89′ Μήτογλου), Μουκουντί, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Πινέδα (75′ Γιόνσον), Ελίασον (83΄Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (82′ Μάνταλος), Γκαρσία, Αραούχο (89′ Αραούχο)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Ντάντας (66′ Σβαμπ), Κούρτιτς (66′ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Νάρεϊ (67′ Μπίσεσβαρ), Κωνσταντέλιας (79′ Κουαλιάτα), Ολιβέιρα.