Άσπας σκοράρει Θέλτα κερδίζει

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του Εντουάρδο Κουντέτ, καθώς πέρασε με το 1-0 από την έδρα της Χιρόνα και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Ο Ιάγκο Άσπας ήταν ξανά ο κομβικότερος παίκτης για την ομάδα του και με δικό του τέρμα χάρισε τη νίκη στη Θέλτα. Οι “Λος Σελέστες” επικράτησαν με 1-0 στην Καταλονία και ανέβηκαν στους 4 βαθμούς, επιστρέφοντας με νίκη μετά τη σκληρή ήττα με 4-1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο «Μπαλαΐδος».

Από την άλλη πλευρά, η Χιρόνα γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα, μετά από εκείνη κόντρα στη Βαλένθια στην πρεμιέρα, παραμένοντας στους 3 βαθμούς, ύστερα από τρεις αγωνιστικές.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κινούνται σε αργό ρυθμό, ψάχνοντας τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο και τη Χιρόνα να χάνει τον Ερέρα με τραυματισμό μόλις στο 10ο λεπτό. Η κατοχή στην αναμέτρηση ήταν μοιρασμένη, με τη Θέλτα να βρίσκει όμως πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες, χωρίς φυσικά να έχει απωλέσει κάποια μεγάλη φάση μέχρι το ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 49′ πήραν το προβάδισμα ωραία ατομική ενέργεια του Πέρεθ και τελείωμα του Άσπας που δεν αστόχησε. Οι παίκτες του Μίτσελ προσπάθησαν να αντιδράσουν, με τον τον Σαίθ να περνάει στη θέση του Τέρατς. Η οδηγία του Ισπανού στην ομάδα του ήταν να ανέβει ψηλά στο γήπεδο. Οι ποδοσφαιριστές του όμως, δυσκολεύονταν σημαντικά στη τελική πάσα. Οι αλλαγές των δύο ομάδων δεν άλλαξαν δραματικά την κατάσταση, με τα νεύρα και τα αρκετά φάουλ να είναι αυτά που επικράτησαν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Γκολ: Άσπας 49′,

Κίτρινες: Λόπες 43′, Χουάνπε 45′- Τάπια 68′,

Χιρόνα (3-1-4-2, Μίτσελ): Χούαν Κάρλος, Μπουένο, Λόπες, Χουάνπε, Γκαρσία, Κούτο, Ερέρα (Τέρατς 10′, Σαίθ 59′), Ουρένα (Ρέινιερ 59′), Γκουτιέρες (Ερνάντες 81′), Στουάνι, Καστεγιάνος (Ρόκα 81′).

Θέλτα (4-1-4-1, Εντουάρδο Κουντέτ): Μαρτσεσίν, Μάγιο, Αιντού, Νούνιες, Γκαλάν, Τάπια (Βέιγκα 70′), Πέρεθ (Σολάρι 70′), Μπελτράν, Ροντρίγκες (Πασιένσια 77′), Τσέρβι (Ντομίνγκεθ 90+4′), Άσπας.