Αρνείται να χάσει στην Boxing Day η Τότεναμ

Η Premier League επέστρεψε μετά από 43 ημέρες με το καθιερωμένο μενού της Boxing Day και η πρώτη ματσάρα μετά τη διακοπή για το Μουντιάλ είναι γεγονός, με την Μπρέντφορντ να υποδέχεται τους “πετεινούς” σε ένα χορταστικό παιχνίδι που έληξε ισόπαλο με σκορ 2:2. Τελευταία ήττα για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε στην συγκεκριμένη εορταστική αγωνιστική ήταν το 2003 (12-4-0 έκτοτε).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Καλύτερη στα πρώτα λεπτά η Μπρέντφορντ, που προσπαθούσε να απειλήσει την Τότεναμ με στημένες φάσεις και βαθιά γεμίσματα. Η ανωτερότητά της στο πρώτο τέταρτο ανταμείφθηκε με γκολ στην πρώτη μεγάλη φάση της στα αντίπαλα καρέ. Μετά από σέντρα από τα αριστερά του Εμπεουμό και σουτ στην κίνηση του Νόργκαρντ μέσα από την περιοχή, που απέκρουσε ασταθώς ο Φόρστερ, ο Γιάνελτ πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ στην ανυπεράσπιστη εστία άνοιξε το σκορ για τις “μέλισσες” και έκανε το 1:0 στο 15′. Οι “πετεινοί” προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο Ράγια έκανε δύο θετικές επεμβάσεις σε σουτ των Σον (24′) και Κουλουσέφσκι (25′). Οι γηπεδούχοι παραλίγο να πετύχουν και δεύτερο γκολ, με το σουτ του Ζάνκα στο 34′ όμως να εξουδετερώνεται από τον Φόρστερ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Αντόνιο Κόντε να βρίσκεται πίσω στο σκορ, ο Χάρι Κέιν είχε μόλις 10 επαφές με τη μπάλα, τις λιγότερες από κάθε άλλον παίκτη στον αγωνιστικό χώρο.

Στην πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου η Μπρέντφορντ πέτυχε και δεύτερο γκολ! O Εμπεουμό εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Νόργκαρντ έπιασε τη γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Τόνεϊ με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας της Τότεναμ στο 54′ και έκανε το 2:0. Οι οπαδοί των γηπεδούχων πίκαραν στο πρώτο μέρος τον Χάρι Κέιν για το χαμένο πέναλτι με τη Γαλλία και ο Άγγλος φορ απάντησε στο δεύτερο, μειώνοντας για τους “πετεινούς”. Ο Λανγκλέ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο αρχηγός των φιλοξενούμενων έστειλε την μπάλα στο δεξί παράθυρο της εστίας του Ράγια με άπιαστη κεφαλιά στο 65′. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε πίεζε για την ισοφάριση και την πέτυχε άμεσα, με τον Χόιμπιεργκ να εκτελεί τον Ράγια με δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή στο 71′. Στο 84′ οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να κάνουν την ολική ανατροπή, αλλά η κεφαλιά του Κέιν σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του κίπερ των γηπεδούχων! Ματς… ροντέο στα τελευταία λεπτά, με τον Τόνεϊ να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 85′ να βάλει ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Το παιχνίδι έληξε τελικά ισόπαλο με σκορ 2:2 και αν μη τι άλλο η 17η αγωνιστική της Premier League άνοιξε με ένα χορταστικό παιχνίδι.

ΓΚΟΛ: 15′ Γιάνελτ, 54′ Τόνεϊ / 65′ Κέιν, 71′ Χόιμπιεργκ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 59′ Γένσεν, 63΄Τόνεϊ, 76′ Εμπεούμο / 60′ Μπισουμά
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:-
ΔΟΚΑΡΙ: 84′ Κέιν
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Η Τότεναμ έφτασε τα έξι διαδοχικά ματς Premier League που δέχεται πρώτη γκολ, με αντίστοιχο αρνητικό σερί να έχει συμβεί τελευταία φορά τον Απρίλιο του 2014 με προπονητή τον Τιμ Σέργουντ (και πάλι έξι ματς). / Ο Χάρι Κέιν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για έβδομη σερί φορά στην Boxing Day και παράλληλα έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της γιορτινής αγωνιστικής του αγγλικού ποδοσφαίρου (10).

Μπρέντφορντ: Ράγια, Ρέρσλεφ, Ζάνκα, Μι, Πίνοκ, Χένρι, Νόργκααρντ (82′ Ντα Σίλβα), Γιάνελτ, Γένσεν (68′ Γκοντός), Εμπεούμο (82′ Γουισά), Τόνι.

Τότεναμ: Φόρστερ, Ντόχερτι, Τανγκάνγκα (67′ Σάντσες), Ντάιερ, Λανγκλέ (90+5′ Ντέιβις), Χόιμπιεργκ, Μπισούμα, Κουλουσέβσκι, Σον, Πέρισιτς, Κέιν.//

Έβδομο σερί ματς που σκοράρει σε Boxing Day o Χάρι Κέιν και πρώτος σκόρερ (10) στην ιστορία της εορταστικής αγωνιστικής της Premier League. (AP Photo)