Αρχή με… λευκές ισοπαλίες σε Τορίνο και Ούντινε

Στα εναρκτήρια παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής στη Σέριε Α, Τορίνο-Λάτσιο και Ουντινέζε-Σαλερνιτάνα δεν μπόρεσαν να βρουν το… δρόμο προς τα δίχτυα μένοντας σε “λευκές” ισοπαλίες.

Ουντινέζε – Σαλερνιτάνα 0-0

Για ένα ολόκληρο ημίχρονο αγωνίστηκε με παίκτη παραπάνω η Σαλερνιτάνα, αλλά δεν κατάφερε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της Ουντινέζε. Η κόκκινη του Πέρες στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους άλλαξε τις ισορροπίες, σε ένα παιχνίδι που η Ουντινέζε είχε την κατοχή αλλά όχι και το τρόπο για να φτιάξει τελικές προσπάθειες.

Απολύτως δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα, με την ομάδα του Νταβίντε Νίκολα να θέλει στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά να μην μπορεί. “Εσπασε” έτσι το νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων που είχε η ομάδα του Ούντινε κόντρα σε αυτή του Σαλέρνο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Ουντινέζε να ψάχνει ένα γρήγορο γκολ και να ζητάει πέναλτι στο 6ο λεπτό για χέρι στην περιοχή της Σαλερνιτάνα. Μετά την εξέταση του VAR όμως σωστά συνεχίστηκε το παιχνίδι χωρίς παράβαση. Πρώτη σημαντική ευκαιρία στο 16′ για την Σαλερνιτάνα, με τον Φάζιο από πολύ κοντά να στέλνει τη μπάλα πάνω στον Σιλβέστρι.

Στο 37′ ο Ντεουλοφέου εκτέλεσε από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής, είδε όμως τον Γκιόμπερ να βάζει την κόντρα και τη μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι του Σέπε. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την Ουντινέζε να μένει με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Πέρες υπέπεσε σε σκληρό μαρκάρισμα στο 45+4′.

@LEGA SERIA A / TWITTER

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Νταβίντε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα, ώστε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, πιέζοντας κυρίως από τα δεξιά με τα ανεβάσματα του Καντρέβα. Σε ένα από αυτά ο Ιταλός είδε τον Σιλβέστρι να εκτινάσσεται στο δοκάρι του και να αποκρούει με υπερένταση στο 67′.

Η Ουντινέζε δυσκολευόταν τρομερά με 10 παίκτες να βγάλει τελική προσπάθεια προς την εστία του Σέπε και ο Σοτίλ προτίμησε η ομάδα του να περιμένει την ευκαιρία της, αναγκάζοντας την Σαλερνιτάνα να ανεβάσει ψηλά τις γραμμές της. Το τελικό 0-0 μοιάζει το πιο δίκαιο αποτέλεσμα σε έναν αγώνα με τόσες λίγες επιθετικές προσπάθειες.

Κίτρινες: 29′ Μακένγκο, 45+2′ Γουάλας – 35′ Μπονατσόλι, 49′ Μπράνταριτς, 66′ Μπρον, 74′ Γκιόμπερ

Κόκκινες: 45+4′ Πέρες

Ουντινέζε (Αντρέα Σοτίλ): Σιλβέστρι, Ροντρίγκο Μπεκάο, Μπιγιόλ (Νιούϊτινκ 24′), Μασίνα, Ουντόγκι, Μακενγκό (Λόβριτς 46′), Γουάλας, Περέιρα, Πέρεζ, Σάξες (Μπέτο 69′), Ντεουλοφέου (Αρσλάν 80′).

Σαλερνιτάνα (Νταβίντε Νίκολα): Σέπε, Μπρον, Γκιόμπερ, Φάζιο, Μαζότσι, Βιλένα, Ραντοβάνοβιτς (Μπράνταριτς 46′), Μαγκιόρε, Καντρέβα (Βαλένσια 89′), Μπονατσόλι, Μποθέιμ (Ντιά 46′).

Τορίνο – Λάτσιο 0-0

Μερικά χιλιόμετρα μακριά, σημειώθηκε ακόμα μια “λευκή ισοπαλία” σε ένα κλειστό παιχνίδι. Οι δυο ομάδες ανέβηκαν στους 4 βαθμούς και προσωρινά στην κορυφή, όμως κατάφεραν να αλληλοεξουδετερωθούν με μια μία τελική έναντι δύο των “λατσιάλι” εντός εστίας (σ.σ. 10-7 οι απόπειρες συνολικά). Παραδοσιακά δεν ήταν ένα “περίεργο” αποτέλεσμα, καθώς από το 2020 έχουν καταγραφεί πέντε ισοπαλίες, τρεις με 0-0 και δυο με σκορ 1-1. Αρκετά τα… νεύρα από τους Ρωμαίους στο Ολυμπιακό Στάδιο του Τορίνο, ειδικά στο φινάλε του αγώνα, επειδή ο διαιτητής Πιτσίνι δεν άφησε τον τελευταίο αιφνιδιασμό για την ομάδα του Σάρι.

Κίτρινες: 49′ Κατάλντι, 73′ Αντόνιο, 90+3′ Λατσάρι, 90+4′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 90+4′ Ιμόμπιλε

Τορίνο (Ιβάν Γιούριτς): Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Ντζίντζι, Μποντζόρνο, Ροντρίγκες, Ζίνγκο (72′ Λατσάρο), Ρίτσι, Λίνετι (72′ Λούκιτς), Άινα, Βλάσιτς, Ράντονιτς (82′ Σεκ), Σανάμπρια (74′ Πελεγκρίνι).

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι): Προβεντέλ, Λατσάρι, Πάτρικ, Ρομανιόλι, Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (83′ Λ. Αλμπέρτο), Κατάλντι (62′ Αντόνιο), Βεσίνο (62′ Μπάσιτς), Άντερσον (71′ Πέδρο), Ζατσάνι (83′ Καντσελιέρι), Ιμόμπιλε.