Αποθέωσε Τάσο Δουβίκα η “As”: «Γκολ πολλών εκατομμυρίων…»

Η ισπανική “As” εξυμνεί τον Έλληνα επιθετικό που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με τη φανέλα της Θέλτα και μάλιστα σκόραρε απέναντι στην Μπαερτσελόνα.

Μόλις 10 λεπτά είχε στον αγωνιστικό χώρο περνώντας ως αλλαγή στη θέση του Λάρσεν ο Τάσος Δουβίκας, μέχρι που έφτασε το 76ο λεπτό της αναμέτρησης εναντίον της καταλανικής ομάδας. Τότε, ο Έλληνας στράικερ στέλνοντας τη “στρογγυλή θεά” στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν με ωραίο πλασέ πραγματοποίησε το 2-0 για λογαριασμό της ομάδας του, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Άσπας.

Μπορεί στη συνέχεια οι “μπλαουγκράνα” να κατάφεραν να κάνουν την επική ανατροπή και να πάρουν τη νίκη με 3-2, ωστόσο ο ίδιος έκανε εξίσου αισθητή την παρουσία του στα ισπανικά μέσα. Συγκεκριμένα, η “As” αποθέωσε τον πρώην επιθετικό της Ουτρέχτης σημειώνοντας χαρακτηριστικά: «Ο Δουβίκας δεν είναι Παπαδόπουλος».

Παράλληλα, τόνισε και τους λόγους για τους οποίους ο Έλληνας φορ πληροί τις απαραίτητες προδιαγραφές ώστε να καταφέρει να πρωταγωνιστήσει στο ισπανικό πρωτάθλημα: «Μπορεί να σκόραραν αμφότεροι οι δύο επιθετικοί της ομάδας, αλλά ουσιαστικά το γκολ που πέτυχε ο Τάσος Δουβίκας σηματοδότησε τη μεγάλη εκκίνησή του στη LaLiga. Είχε ήδη πάρει κάποια λεπτά συμμετοχής τις δύο προηγούμενες αγωνιστικές, εντούτοις στον τρίτο αγώνα που πέρασε ως αλλαγή, έκανε το ντεμπούτο του και στο σκοράρισμα ως παίκτης των “ολίβικος”. Στάθηκε απέναντι από έναν από τους καλύτερους τερματοφύλακες στον κόσμο και δεν πτοήθηκε ούτε ήταν νευρικός, ενώ πίσω του είχε και τον Αραούχο που είναι γνωστός για τη δύναμή του ως σέντερ μπακ. Μιλάμε για ένα γκολ που εξηγεί γιατί δόθηκαν τον Αύγουστο 12 εκατ. ευρώ στην Ουτρέχτη», αναφέρει στο δημοσίευμά της η “As”.//ΠΜ