Απόλλων σημαίνει πρόκριση | Πέρασε και ο Άγιος Νικόλαος

Σημαντικά παιχνίδια είχε και σήμερα η πέμπτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, με τρεις σημαντικές προκρίσεις. Πλέον περιμένουν το νικητή του ζευγαριού ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα για να ολοκληρωθεί το παζλ των «16».

Απόλλων Πόντου, Απόλλων Παραλιμνίου και Άγιος Νικόλαος πέρασαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Άγιος Νικόλαος επικράτησε με 2-0 του Αλμυρού, σε ένα παιχνίδι, που είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Ο Απόλλων Παραλιμνίου κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό απέναντι στον Ιωνικό Ιωνίας και το τελικό 3-0 ήρθε σχετικά εύκολα, με τον Γκέκα να σκοράρει δύο φορές.

Ο Απόλλων Πόντου τέλος, δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στον Πανελευσινιακό, όμως στην επανάληψη με δύο γκολ σε ένα τέταρτο “καθάρισε” την υπόθεση πρόκριση. Πλέον απομένει το ζευγάρι της ΑΕΚ με τον ΠΑΣ Γιάννινα, ώστε να προστεθούν και οι περσινοί τέσσερις πρώτοι της Super League και να ολοκληρωθεί το παζλ των «16».

Άγιος Νικόλαος-Αλμυρός ΓΠΣ 2-0

Με χαμηλό ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση και τις δύο ομάδες να δίνουν αρκετές μάχες στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο ΑΟΑΝ ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα, μετά το πέναλτι που κέρδισε ο Μελισσόπουλος με σουτ, το οποίο βρήκε στο χέρι του Νικολάου και εκτέλεσε εύστοχα ο Μπαράτα για το 1-0, που είδε και κάρτα γιατί ανέβηκε να πανηγυρίσει στα κάγκελα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλμυρός προσπάθησε να ισοφαρίσει, παίρνοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης και κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο. Ο ΑΟΑΝ όμως ήταν αυτός που πέτυχε και δεύτερο γκολ, με τον Τσανάϊ στο 85′ να εκτελεί μαεστρικά φάουλ, το οποίο πέρασε από την εξωτερική μεριά του τείχους, για το 2-0, το οποίο δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού.

Γκολ: 27′ Μπαράτα, 85′ Τσανάϊ

Ιωνικός Ιωνίας-Απόλλων Παραλιμνίου 0-3

Με γκολ από τα αποδυτήρια άρχισε ο αγώνας, καθώς ο Γκέκας αξιοποίησε την καταπληκτική σέντρα του Ελέζι και άνοιξε το σκορ μόλις στο δεύτερο. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 14′ πήρε το ριμπάουντ, μετά την ασταθή απόκρουση του Καντηλάτη και πέτυχε δεύτερο τέρμα για την ομάδα του, δίνοντας μαξιλαράκι ασφαλείας.

Μέχρι το ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με τον Απόλλωνα να πετυχαίνει και τρίτο τέρμα στην επανάληψη. Ο Ελέζι μετά από κόρνερ σέντραρε από τα δεξιά και ο Καντηλάτης σε προσπάθειά του να μπλοκάρει έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τους φιλοξενούμενους να κατεβάζουν στροφές στο τελευταίο μισάωρο.

Γκολ: / 2′, 14′ Γκέκας, 56′ Καντηλάτης (αυτογκόλ)

Πανελευσινιακός-Απόλλων Πόντου 1-3

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πήραν το προβάδισμα στο 18ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι άμεσα πίεσαν, με σκοπό να πάρουν μέτρα στο γήπεδο και να βρουν γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης. Στο 34′ ήρθε η ισοφάριση για τον Πανελευσινιακό, που μετά το γκολ του Απόλλωνα ήταν η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο.

Στην επανάληψη οι Θεσσαλονικείς πήραν εκ νέου το προβάδισμα, στα δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με ωραία προσπάθεια εκτός περιοχής. Στο 71′ ο Απόλλων Πόντου έκανε τρία τα τέρματά του, απλουστεύοντας αρκετά την υπόθεση πρόκριση, στην πέμπτη φάση του Κυπέλλου.