Αποκλεισμός “σοκ” για τη Χέρτα

Συνεχίζονται οι εκπλήξεις στον θεσμό του Κυπέλλου Γερμανίας, καθώς μία ημέρα μετά τους αποκλεισμός των Λεβερκούζεν και Κολωνίας ήταν η σειρά των Βερολινέζων να αποχαιρετήσουν, από τον πρώτο κιόλας γύρο, τη διοργάνωση μετά την ήττα τους με 6-5 στα πέναλντι (2-2 κ.δ., 4-4 στην παράταση) από την Μπραουνσβάιχ.

Οι πρωτευουσιάνοι έχασαν από την Μπραουνσβάιχ με 6-5 στα πέναλντι (2-2 κ.δ., 4-4 στην παράταση) και αποκλείστηκαν από το Κύπελλο Γερμανίας από τον πρώτο κιόλας γύρο του θεσμού.

Η Χέρτα αν και προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο (10′ Σέλκε και 42′ Μαολιντά), είδε τους γηπεδούχους να στέλνουν το ματς στην παράταση με γκολ στο 63′ και στο 66′ των Μπέχρεντ και Λάουμπερμπαχ αντίστοιχα.

Στην παράταση ο Φεράι έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (91′), όμως η Χέρτα μέσα σε τέσσερα λεπτά γύρισε το ματς “τούμπα”, με τα γκολ των Τουσάρ (103′) και Λουκεμπάκιο (106′). Στο 118′ ο Χένιγκ ισοφάρισε ξανά σε 4-4 και οδήγησε τις δύο ομάδες στα πέναλτι, όπου οι παίκτες της Μπραουνσβάιχ ήταν πιο ψύχραιμοι και επικράτησαν με 6-5, παίρνοντας το “εισιτήριο” για τον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης.