Απογοητευτική ισοπαλία στη Μάλτα

Δεν τα κατάφερε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στη Βαλέτα, καθώς ήρθε ισόπαλο 2:2, γλιτώνοντας το… κάζο με το γκολ που πέτυχε ο Φούντας στο 86ο λεπτό.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δυο ομάδες να μην απειλούν ιδιαίτερα η μία την άλλη στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά. Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στη Μάλτα, καθώς στο 14′, ο Τεουμά “έπιασε” ένα διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο όμως πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Πασχαλάκη. Η Ελλάδα έδειχνε πως έβρισκε λύσεις με το πέρασμα του χρόνου και με τη συμπλήρωση 39 λεπτών αγώνα, κατάφερε να “χαμογελάσει” με τον Τάσο Μπακασέτα. Ο διεθνής μέσος συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Πέλκα και με ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Μπονέλο, άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τη “γαλανόλευκη”. Οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν απάντηση και έτσι οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του παιχνιδιού.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε αρκετά “ζεστά” το δεύτερο μέρος και μόλις στο 48′, έγινε απειλητικό με την προσπάθεια του Ιωαννίδη να βρίσκει σε… ετοιμότητα τον Μπονέλο. Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού όμως, η Μάλτα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην ελληνική άμυνα και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Ντε Γκαμπριέλε μετά την εξαιρετική του συνεργασία με τον Γκιλαουμιέ. Η “γαλανόλευκη” προσπάθησε να αντιδράσει με μια προσπάθεια του Πέλκα, ωστόσο εκείνος δεν βρήκε τέρμα και ο ρυθμός άνηκε στους γηπεδούχους πλέον. Λίγα λεπτά αργότερα (65′), η ομάδα του Γκίλμπερτ Άγκιους κέρδισε πέναλτι, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης, Αλέν Ντουριέ, είδε πως ο Μπουχαλάκης βρήκε την μπάλα με το χέρι. Υπήρξε διαφωνία και ένταση μεταξύ των παικτών, ωστόσο η απόφαση δεν άλλαξε και έτσι ο Τεουμά έβαλε σε θέση ισχύος την ομάδα του για το 2:1. Το σύνολο του Γκουστάβο Πογιέτ έβγαλε άμεσα αντίδραση και στο 77′, έχοντας γίνει ήδη πολύ απειλητικό, φωνάζει για πέναλτι, που δεν δόθηκε σε χέρι των γηπεδούχων. Το πέναλτι δεν δόθηκε και μέσα σε μεγάλη ένταση, η Εθνική κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2:2 στο 86ο λεπτό. Ο Κυριακόπουλος ανέβηκε, έβγαλε μπαλιά προς τον Δουβίκα, ο οποίος απομακρύνθηκε και μετά ο Φούντας σούταρε δυνατά για ένα υπέροχο γκολ.

ΓΚΟΛ: 55′ Ντε Γκαμπριέλε, 65′ Τεουμά (πεν.) / 39′ Μπακασέτας, 86′ Φούντας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 27′ Καμενζούλι, 66′ Εμπόνγκ, 42′ Πέπε / 36′ Σιώπης, 66′ Μάνταλος, 90+2′ Κουλιεράκης
ΚΟΚΚΙΝΗ: 79′ Μπάρκας (αποβολή από τον πάγκο)
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ντεμπούτο του Γκίλμπερτ Άγκιους στον πάγκο της Μάλτας.

Μάλτα (Γκίλμπερτ Άγκιους): Μπονέλο, Μποργκ (50′ Απάπ), Πέπε, Μποργ (80′ Mικάλεφ), Εμπόνγκ (80′ Κρίστενσεν), Γκιλαουμέ, Τεουμά, Καμενζούλι, Ντίμετς (80′ Τζόουνς), Π. Εμπόνγκ (52′ Κόρμπαλαν), Ντεγκαρμπριέλε (80′ Σαταριάνο).

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογιέτ): Πασχαλάκης, Ρότα, Χατζηδιάκος, Τζαβέλλας (46′ Κουλιεράκης), Γιαννούλης (80′ Κυριακόπουλος), Σιώπης (80′ Αλεξανδρόπουλος), Μπακασέτας (46′ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Χατζηγιοβάνης, Ιωαννίδης (68′ Δουβίκας), Πέλκας (68′ Φούντας). //