Απογοητευτική εμφάνιση και δίκαιη ήττα για τον ΑΠΟΕΛ

Δυσκόλεψε πάρα πολύ το έργο της κυπριακής ομάδας ενόψει της εισόδου της στους ομίλους του Europa Conference League, μετά την ήττα με 3-0 από την Τζουργκάρντεν στη Σουηδία.

Δεν τα κατάφερε η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή κόντρα στην Τζουργκάρντεν για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League. Η ήττα με 3-0 πιθανότατα να κολακεύει τους Κύπριους, καθώς σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν πήραν τον έλεγχο, ενώ ήταν και ελάχιστες οι φορές που απείλησαν την εστία του Ζέτερστρομ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον ΑΠΟΕΛ, καθώς πριν συμπληρωθούν δέκα λεπτά οι Σουηδοί είχαν πάρει το προβάδισμα, με τον Ραντέτινατς να ξεκινάει από αριστερά την προσπάθεια και τον Έντβαρτσεν να γίνεται τελικός αποδέκτης της μπάλας εντός περιοχής. Εκεί χωρίς ιδιαίτερη πίεση σημείωσε το 1-0 στο 9′.

Προσπάθησαν οι Κύπριοι να αντιδράσουν και πήραν μέρος της κατοχής της μπάλας, αλλά δυσκολεύονταν να βρουν χώρους στην άμυνα με τρία χαφ που είχε στήσει ο Μπέργκστραντ. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με την Τζουργκάρντεν να βρίσκει συνεχώς χώρους στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, όσο περνούσε η ώρα.

Σε μία από αυτές κέρδισαν κόρνερ και μετά από φάση διαρκείας έκαναν το 2-0 54′ με τον Έκνταλ. Έντεκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έκαναν τρία τα τέρματά τους, με τον Γουίκχαϊμ, που είχε μπει πριν πέντε λεπτά στο παιχνίδι, να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Άντερσον.

Ακόμα και μετά την αποβολή του Σούλερ, που άφησε τους Σουηδούς με δέκα ποδοσφαιριστές, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πατήσει με αξιώσεις μόλις δύο φορές την περιοχή του Ζέτερστρομ αλλά και οι δύο προσπάθειες μπλοκαρίστηκαν από τον τερματοφύλακα της Τζουργκάρντεν. Με δέκα παίκτες τελείωσαν τον αγώνα και οι Κύπριοι με τον Κρέσπο να αποβάλλεται στο 90+5′.

Γκολ: Έντβαρντσεν 9′, Έκνταλ 54′, Γουίκχαϊμ 65′

Κίτρινες: Σούλερ 45′ 71′, Ραντέτινατς 74′, Ζέτερστρομ 84′, Άντερσον 85′ -Τσεμπάκε 37′,

Κόκκινες: Σούλερ 71′- Κρέσπο 90+5′.

Τζουργκάρντεν (Κιμ Μπέργκστραντ, 4-3-3): Ζέτερστρομ, Γιόχανσον, Χάιεν, Έκνταλ, Άντερσον, Έρικσον, Σούλερ, Φίντελ (Μπάντα 88′), Ασορό (Γουίκχαϊμ), Έντβαρντσεν (Σάμποβιτς 75′), Ραντέτινατς (Ντάνιελσον 75′).

ΑΠΟΕΛ (Σοφρώνης Αυγουστή, (4-4-2): Μπέλετς, Τσεμπάκε, Καρό, Κρέσπο, Φεράρι, Ντάλσιο (Μαγκλίκα 84′), Κοσταντίνοβ, Νταουσβίλι (Βιγιαφάνιες 46′), Εφραίμ (Θεοδώρου 66′), Ηλία (Μπλουμ 66′), Εντογκαλά (Μαρκίνιος 75′).