Απόδραση με… απίθανο buzzer beater αυτογκόλ για τον Πανσερραϊκό! (video)

Τα “λιοντάρια” πήραν “χρυσό” τρίποντο στο γήπεδο της Νέας Ευκαρπίας απέναντι στον Μακεδονικό, χάρη σε αυτογκόλ του Χασάνογλου στο 90+4′ και διατήρησαν έτσι την απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες τους στον Βόρειο Όμιλο της Super League 2.

Ο Μακεδονικός αντιστάθηκε κόντρα στον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό, όμως λύγισε με αυτογκόλ του Χασάνογλου στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και τα “λιοντάρια” πήραν μια σπουδαία νίκη με 1:0 για την 21η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Super League 2, αυξάνοντας τη διαφορά τους στο +9 από την 2η ΑΕΛ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η πρώτη τελική στο ματς ήρθε στο 6ο λεπτό από τον αριστερό μπακ του Πανσερραϊκού, τον Πεταυράκη, που δοκίμασε το πόδι του από μακριά με τον Γουναρίδη να μπλοκάρει σταθερά. Ο Κολομπίνο απείλησε ξανά για τους Σερραίους στο 8′, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από την εστία των γηπεδούχων. Στο 12′ ο Μπαΐροβιτς κέρδισε πέναλτι, ανέλαβε ο ίδιος της εκτέλεση, αλλά ο Γουναρίδης έπεσε εντυπωσιακά στην δεξιά του γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι πήραν ψυχολογία και προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν με αξιώσεις στα καρέ του Κατσικά. Στο 36′ ο Στίνα μπήκε στην περιοχή του Μακεδονικού, σούταρε, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γουναρίδη. Τίποτα δεν άλλαξε στο πρώτο μέρος, με τα “λιοντάρια” να χάνουν “χρυσή” ευκαιρία να προηγηθούν, αλλά οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το ισόπαλο 0:0.

Στο 52′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου 45λεπτου, όταν ο Στίνα έκανε την σέντρα από τα αριστερά, με τον Μπαΐροβιτς να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γουναρίδη. Οι Σερραίοι είχαν τα ηνία της αναμέτρησης, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν τη μεγάλη φάση για να ανοίξουν το σκορ. Το παιχνίδι είχε ένταση, δυνατές μονομαχίες και λίγες φάσεις, με τους γηπεδούχους να κρατάνε με… νύχια και με δόντια την ισοπαλία που είναι πολύτιμη στη “μάχη” που δίνουν για την σωτηρία τους. Το φινάλε του αγώνα ήταν δραματικό, με τον Γουναρίδη να λέει “όχι” σε τρεις ευκαιρίες των Σερραίων στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, αλλά στο 90+4′ η μοίρα έπαιξε άσχημο παιχνίδι στους γηπεδούχους. Ο Ζέρης έκανε ένα γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή, με τον Χασάνογλου να μην υπολογίζει σωστά την φάση και με κεφαλιά να “κρεμάει” τον τερματοφύλακά του, Γουναρίδη, κάνοντας το 1:0 για τον Πανσερραϊκό που πήρε μια πολύτιμη νίκη στην πορεία πρωταθλητισμού που κάνει.

ΓΚΟΛ: – / 90+4′ Χασάνογλου αυτ.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 14′ Κοτταρίδης / 29′ Δεληγιαννίδης, 39′ Σαΐντ, 67′ Στίνα, 71΄Θυμιάνης