Απίστευτο: Με κεφαλιά στο 90+5′ ο τερματοφύλακας Προβεντέλ χάρισε το βαθμό στη Λάτσιο

Οι “λατσιάλι” λυτρώθηκαν κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης, αφού στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο τερματοφύλακάς τους ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Το βράδυ στη Ρώμη ήταν μαγικό και βγαλμένο από τη μαγεία του Champions League! Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν μια ανάσα μακριά από τη νίκη στην πρεμιέρα της στον 5ο Όμιλο του Champions Lague, από το γκολ του Μπάριος στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά η Λάτσιο απάντησε με έναν απροσδόκητο ήρωα.

Αυτός ήταν ο τερματοφύλακάς της, Ιβάν Προβεντέλ, ο οποίος άφησε την εστία του και προωθήθηκε σε κόρνερ που είχε κερδίσει η ομάδα του στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, για να πάρει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Λουίς Αλμπέρτο και να εκτελέσει τον Γιαν Όμπλακ, γράφοντας το 1-1 στην τελευταία φάση του αγώνα, γνωρίζοντας μάλιστα την αποθέωση από το… φλεγόμενο “Ολίμπικο”.

O Προβεντέλ έγινε ο τέταρτος συνολικά τερματοφύλακας που σκοράρει σε επίπεδο Champions League σε ροή αγώνα και και ο πρώτος μετά από τις 29 Σεπτεμβρίου 2010 και τον Βίνσεντ Ενιεάμα. Παράλληλα, ο κίπερ των “λατσιάλι” έγινε ο δεύτερος τερματοφύλακας που σκοράρει με κεφαλιά στην ιστορία της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Ο πρώτος ήταν ο Σινάν Μπολάτ το 2009, στο Σταντάρ Λιέγης – Άλκμααρ την τελευταία αγωνιστική για τον τότε όμιλο του Ολυμπιακού, που το ίδιο βράδυ κέρδισε 1-0 την Άρσεναλ και πέρασε στους “16”.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο πρώτο μέρος η Λάτσιο είχε καλύτερη εικόνα σε σύγκριση με την Ατλέτικο, όμως οι “ροχιμπλάνκος” πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενοι στο σκορ, χάρη στο σουτ του Πάμπλο Μπάριος στο 29ο λεπτό που βρήκε στο πόδι του Καμάντα και κατέληξε στα δίχτυα του Προβεντέλ.

Στο δεύτερο μέρος, το ματς ήταν συγκλονιστικό, με αμφότερες τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες να σκοράρουν αλλά τους δύο γκολκίπερ να… κατεβάζουν ρολά, πραγματοποιώντας σωτήριες επεμβάσεις. Το ματς μπήκε στις καθυστερήσεις, όπου εκεί γράφτηκε ιστορία.

Η Λάτσιο εκτέλεσε κόρνερ, ο Προβεντέλ ανέβηκε για να υπάρχει ένας έξτρα παίκτης στην περιοχή της Ατλέτικο και από τη σέντρα του Λουίς Αλμπέρτο ο κίπερ των “λατσιάλι” έπιασε καρφωτή κεφαλιά για να… εκτελέσει τον Όμπλακ και να φέρει το ματς στα ίσα, γράφοντας το τελικό 1-1.

ΓΚΟΛ: 90’+5′ Προβεντέλ / 29′ Μπάριος
ΚΙΡΙΝΕΣ: 83′ Πάτριτς, 84′ Ιμόμπιλε / 26′ Γκριζμάν, 67′ Λίνο, 90’+4′ Κορέα

Λάτσιο: Προβεντέλ, Μάρουσιτς, Πάτρικ, Ρομανιόλι, Πελεγκρίνι (38′ Λατζάρι), Καμάντα (62′ Γκεντουζί), Βεσίνο (76′ Κατάλντι), Αλμπέρτο, Άντερσον (62′ Ίσακσεν), Ιμόμπιλε, Τζακάνι (76′ Πέδρο).

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Μολίνα, Σάβιτς, Βίτσελ (75′ Κορέα), Ερμόσο, Λίνο (79′ Ρικέλμε), Σαούλ, Μπάριος (46′ Χιμένες), Γιορέντε, Μοράτα, Γκριεζμάν.

Δείτε τη βαθμολογία των ομίλων του Champions League, κάνοντας κλικ ΕΔΩ.//Λ.