Απέδρασε από το Λεβερκούζεν η Μάιντζ

Η ομάδα του Μπο Σβένσον, επικράτησε εκτός έδρας με 3:2 της Μπάγερ και την προσπέρασε στην βαθμολογία. Η αποβολή του Άντλι και το πέναλτι του Ινγκβάρτσεν έκριναν το ματς στο 82′.

Στην ένατη θέση της βαθμολογίας του γερμανικού πρωταθλήματος ανέβηκε η Μάιντζ, η οποία σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι επικράτησε της Μπάγερ Λεβερκούζεν εκτός έδρας με 3:2.

Οι γηπεδούχοι, στο 23′ έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, αλλά ο Ταπσόμπα αστόχησε από την άσπρη βούλα. Τρία λεπτά αργότερα, στο 26′ η Μάιντζ άνοιξε το σκορ με τον Κασί, με την χαρά για τους “λευκούς” να μην κρατά για πολύ αφού στο 32′ ο Αμίρι ισοφάρισε. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Μπαρέιρο.

Η Λεβερκούζεν, είχε και πάλι απάντηση με τον Σικ στο 58ο λεπτό. Ωστόσο στο 82′ το ματς κρίθηκε υπέρ της Μάιντζ. Ο Άντλι έκανε παράβαση μέσα στην περιοχή και ο Ινγκβάρτσεν από την “άσπρη βούλα” έκανε το 3:2 που ήταν και το τελικό σκορ