Απέδρασε από τη Φλωρεντία η Μπολόνια

Οι “κόκκινοι” πήραν σημαντική εκτός έδρας νίκη κόντρα στη Φιορεντίνα με 2:1, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Serie A και… ονειρεύονται την παρουσία τους στις θέσεις Ευρώπης!

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Μπολόνια η οποία μπήκε φουριόζα στον αγωνιστική χώρο. Η οποία μόλις στο 13ο λεπτό κέρδισε πέναλτι. Ο Ορσολίνι ανέλαβε την εκτέλεσή του, μην αφήνοντας περιθώρια στον Τερατσιάνο να αντιδράσει, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Η Φιορεντίνα απάντησε άμεσα και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 19ο λεπτό με τον Σαπονάρα να επιχειρεί εξαιρετικό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Μπολόνια χρειάστηκε μόλις δυο λεπτά στο δεύτερο μέρος, για να πάρει και πάλι τα ινία του παιχνιδιού. Ο Πος, με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον κίπερ της Φιορεντίνα για να γράψει το 2:1.

Φιορεντίνα: Εκτός έδρας με Γιουβέντους (12/2)
Μπολόνια: Εντός έδρας με Μόντσα (12/2)