Αντέδρασε με “πεντάρα”…

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας εύκολα του Γιβραλτάρ με το εμφατικό 5-0 στην “OPAP Arena” για τα προκριματικά του EURO.

Με δυο γκολ του Μασούρα, δυο του Μαυροπάνου και ένα του Πέλκα, το οποίο άνοιξε και το σκορ του αγώνα, η “γαλανόλευκη” κατάφερε να επιβληθεί άνετα με το εμφατικό 5-0 επί του αδύναμου Γιβραλτάρ.

Η Ελλάδα ξεκίνησε πιο… ζεστή στο ματς και “πάτησε” σύντομα περιοχή απειλώντας τα “καρέ” του Γιβραλτάρ. Στο 9ο λεπτό, ο Μπουχαλάκης βρήκε τον Γιαννούλη στην περιοχή, εκείνος γύρισε με τη μία, ο Φούντας σε πρώτο χρόνο δεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο Πέλκας πήρε το “ριμπάουντ” και άνοιξε το σκορ του αγώνα για τη “γαλανόλευκη”. Στην επόμενη φάση, στο 12′, ο Μασούρας έκανε τη σέντρα, ο Χατζηδιάκος έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από τα δοκάρια. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο 23ο λεπτό κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Πέλκας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μαυροπάνος πήδηξε πιο ψηλά από όλους για το 2-0 υπέρ της Εθνικής μας ομάδας. Το Γιβραλτάρ δεν μπορούσε να απειλήσει, σε αντίθεση με το σύνολο του Γκουστάβο Πογιέτ, το οποίο στο 33′ έχασε μεγάλη φάση. Ο Παυλίδης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Κόλινγκ απέκρουσε σε πρώτο χρόνο, η μπάλα πήγε στον Πέλκα, ο οποίος έδωσε στον Ρότα, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Κόλινγκ. Στο 37′, η Ελλάδα πέτυχε τρίτο τέρμα, όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ο Μασούρας έκανε τακουνάκι, ο Παυλίδης νικήθηκε από τον Κόλινγκ αλλά ο Φούντας με γυριστό σουτ βρήκε δίχτυα χωρίς όμως να μετρήσει το γκολ. Κάπως έτσι, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με την Εθνική μας ομάδα να προηγείται με 2-0.

Οι πανηγυρισμοί των διεθνών στο γκολ του Πέλκα, που άνοιξε το σκορ του αγώνα. (INTIME Sports)

Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ήταν παρόμοιο με αυτό το πρώτου, καθώς η Ελλάδα είχε την υπεροχή και στο 51′ μάλιστα “άγγιξε” το γκολ. Ο Πέλκας με απευθείας εκτέλεση κόρνερ πήγε να… αιφνιδιάσει τον Κόλινγκ, όμως η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι του γκολκίπερ του Γιβραλτάρ. Στη συνέχεια, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε λίγο, όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα… βρήκε τις λύσεις. Στο 70ο λεπτό, ο Μασούρας εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα της άμυνας του Γιβραλτάρ, έτρεξε με την μπάλα μέχρι την αντίπαλη περιοχή και με όμορφο πλασέ, έκανε το 3-0 για την Εθνική μας ομάδα. Το Γιβραλτάρ κατάφερε να… πατήσει περιοχή περίπου στο 80ο λεπτό με μία στημένη φάση, όμως ο Βλαχοδήμος αντέδρασε σύντομα. Λίγο αργότερα, στο 82′, ο Μπακασέτας έκανε μία εξαιρετική σέντρα, ο Μαυροπάνος πήρε την κεφαλιά και πέτυχε το 4-0, διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης μάλιστα, η Εθνική μας ομάδα βρήκε και πέμπτο γκολ. Ο Γιακουμάκης βρήκε εντυπωσιακά τον Μασούρα στην περιοχή με κάθετη και εκείνος με ωραίο πλασέ, διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο εμφατικό 5-0, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΓΚΟΛ: 9′ Πέλκας, 23′, 82′ Μαυροπάνος, 70′, 90’+1′, Μασούρας
ΔΟΚΑΡΙ: 51′ Πέλκας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 58′ Πόζο
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογιέτ): Βλαχοδήμος, Γιαννούλης, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Ρότα (84′ Χατζηγιοβάννης), Μπουχαλάκης (68′ Παπανικολάου, Μπακασέτας, Πέλκας (84′ Αλεξανδρόπουλος), Μασούρας, Φούντας (68′ Ιωαννίδης), Παυλίδης (68′ Γιακουμάκης)

Γιβραλτάρ (Χούλιο Ρίμπας): Κόλινγκ, Μουέλχι (90′ Σάντος) , Τσιπολίνα, Μπρίτο, Χάρτμαν (84′ Μπαρντ), Πόζο (90’+1′ Κασκιάρο), Σέργκεντ, Τζόλεϊ, Γουόκερ, Ρόναν, Ντε Μπαρ.