Αντέδρασαν με… τριάρα οι Μπλαουγκράνα!

Σε μονόλογο μετέτρεψε το ματς στην έδρα της η Μπαρτσελόνα, η οποία επιβλήθηκε άνετα με 3-0 της Βιγιαρεάλ για την 10η αγωνιστική της La Liga.

Μετά από την ήττα στο “El Clasico” και την… σφαλιάρα στο Champions League, η Μπαρτσελόνα έχοντας σε εκπληκτική βραδιά τους Λεβαντόφσκι και Φατί, “διέλυσε” τη Βιγιαρεάλ, επικρατώντας με 3-0 και έτσι ανέβηκε στους 25 βαθμούς, μένοντας μόλις ένα “τρίποντο” από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι Καταλανοί ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη την αναμέτρηση και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 31ο λεπτό, όταν μετά από την σέντρα του Άλμπα, ο Λεβαντόφσκι βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και με άριστη υποδοχή μπάλας, ντρίμπλαρε την άμυνα και έγραψε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο “Λέβα” έπιασε ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής και νίκησε τον Ρούλι για το 2-0. Σαν να μην έφτανε αυτό για τα “κίτρινα υποβρύχια”, στο 38′, μέσα σε επτά λεπτά δηλαδή από την επίτευξη του πρώτου τέρματος από τους “Μπλαουγκράνα”, έγινε και το 3-0, μετά από ωραία ενέργεια του Πέδρι και διπλή προσπάθεια του Φάτι μέσα στην περιοχή, με τον τελευταίο να σκοράρει. Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, οι δυο ομάδες “έριξαν” το ρυθμό, με την Μπαρτσελόνα να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη μετά από συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα.

ΓΚΟΛ: 31′, 35′ Λεβαντόφσκι, 38′ Φατί

Κίτρινες: 90+2′ Τόρες

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Σέρχι Ρομπέρτο (70΄Μπεγιερίν), Κουντέ (78΄Πικέ), Μάρκος Αλόνσο, Ζόρντι Άλμπα, Ντε Γιονγκ (70΄Μπουσκέτς), Πέδρι, Γκάβι, Φατί (75΄Ντεμπελέ), Φεράν Τόρες, Λεβαντόφσκι (75΄Ραφίνια).

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι): Ρούλι, Κίκο, Αλμπιόλ (80΄Μαντί), Πάου Τόρες, Πεντράθα (25΄Μοχίκα), Παρέχο, Μορλάνες (57΄Τριγκέρος), Μπαένια, Πίνο, Τζάκσον (57΄Μορένο), Νταντζούμα (46΄Μοράλες).