Ανώμαλη… προσγείωση για την Ουνιόν

Ο Δαυίδ νίκησε τον Γολιάθ στην αναμέτρηση του “Βονόβια Ρουρστάντιον” με την Μπόχουμ να παίρνει ένα σπουδαίο τρίποντο, με σκορ 2-1, απέναντι στους πρωτοπόρους της κατάταξης.

Η ομάδα του Κώστα Σταφυλίδη πέτυχε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην Ουνιόν Βερολίνου. Παρ’ ότι όλα τα προγνωστικά ήταν… εναντίον της, η Μπόχουμ κατάφερε να υποχρεώσει τους πρωτευουσιάνους στη δεύτερη φετινή τους ήττα. Πλέον, η “Ένωση” έχει 23 βαθμούς, όντας μόλις στο +1 από τη δεύτερη Μπάγερν Μονάχου. Ταυτόχρονα, η Μπόχουμ έφτασε στους 7 βαθμούς και υπολείπεται δύο της 15ης Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Οι πρωτοπόροι έδειχναν για αρκετή ώρα να βρίσκονται… μακριά από τον καλό τους εαυτό. Οι ουραγοί της κατάταξης παρουσίασαν μια συμπαγή εικόνα για μεγάλο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Στο 43ο λεπτό ήρθε και η… επιβράβευση με τον Φίλιπ Χόφμαν να ανοίγει το σκορ για την Μπόχουμ. Η φάση ξεκίνησε από την εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Φίλιπ Φόρστερ και κατέληξε στο κεφάλι του Γερμανού φορ.

Η εξέλιξη του δεύτερου μέρους, δεν διέφερε πολύ από το πρώτο. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι πήραν ακόμα περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 71ο λεπτό μάλιστα, διπλασίασαν τα τέρματά του χάρη σε ένα ωραίο τελείωμα του Γκέριτ Χόλτμαν από δημιουργία του Αντβί-Αντζέι. Στο 78′, η Ουνιόν είχε την ευκαιρία να μειώσει, όμως, ο Μίλος Πάντοβιτς αστόχησε σε χτύπημα πέναλτι. Στο 90’+3′, ο “μοιραίος” Πάντοβιτς μείωσε σε 2-1, με την ομάδα του να μην μπορεί να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το ματς.

ΓΚΟΛ: 43′ Χόφμαν, 71′ Χόλτμαν / 90’+3′ Πάντοβιτς

Κίτρινες: 17′ Όρντετς / 35′ Τζάεκελ, 70′ Ρίερσον, 78′ Στάρκε

Μπόχουμ (Τόμας Λετσχ): Ρίμαν, Σοάρες, Όρντετς, Μάσοβιτς, Γκαμπόα (87′ Όερμαν), Στόγκερ, Λοσιλά, Φόρστερ (79′ Σταφυλίδης), Οσέι-Τουτού (65′ Χόλτμαν), Αντβί-Αντζέι (79′ Όστερατζ), Χόφμαν (65′ Γκάνβουλα)

Ουνιόν Βερολίνου (Ουρς Φίσερ): Ρόνοου, Λεϊτέ, Κνος, Τζάεκελ, Τρίμελ (71′ Στάρκε), Κεντίρα, Γκίσελμαν (63′ Ρίερσον), Χάμπερερ (20′ Πάντοβιτς), Σάφερ, Σιεμπατσέου (63′ Μπέρενς), Μπέκερ (63′ Λέβελινγκ)