Άνοδος για το Καζακστάν παρά την ήττα | Ισόπαλη η Σλοβακία

Οι Καζάκοι, παρά την ήττα από το Αζερμπαϊτζάν, τερμάτισαν στην κορυφή του ομίλου με 13 βαθμούς και πήραν την άνοδο για την δεύτερη κατηγορία του Nations League. Στο 1-1 με τους αδιάφορους Λευκορώσους το σύνολο του Καλτσόνα.

Σε έναν όμιλο που η πρώτη θέση είχε ξεκαθαρίσει από την προηγούμενη αγωνιστική, το Καζακστάν ηττήθηκε από το Αζερμπαϊτζάν με 2-0, σε ένα παιχνίδι που έμεινε δέκα παίκτες λίγο μετά το μισάωρο. Οι Αζέροι, με δύο γκολ στην επανάληψη, έκαναν εύκολο το έργο τους και τερμάτισαν στη δεύτερη θέση με 10 βαθμούς. Στην πρώτη με 13 το σύνολο του Αντίεφ που προβιβάστηκε στην δεύτερη κατηγορία.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Σλοβακία έμεινε στο 1-1 με τη Λευκορωσία, σε ένα παιχνίδι που είχε τον έλεγχο, αλλά σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι Λευκορώσοι θα αγωνιστούν στα μπαράζ υποβιβασμού, με τους Σλοβάκους να ολοκληρώνουν στη τρίτη θέση του ομίλου με 7 βαθμούς.

Ο αγώνας (Σλοβακία – Λευκορωσία)

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Σλοβακία να έχει τον έλεγχο της κατοχής και να περιορίζει στο μισό γήπεδο τη Λευκορωσία, με την κατοχής της μπάλας να είναι στο 73-27 % στα πρώτα είκοσι λεπτά. Δυσκολευόταν όμως να βρει τελικές προς την εστία του Πλοτνίκοβ, με πρώτη ουσιαστική προσπάθεια να είναι στο 24′ του Γίρκα από πλάγια θέση, που κατέληξε άουτ. Στο 34′ ο Μπόζενικ σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για χέρι.

Πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Λευκορωσία προηγήθηκε. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νετσάεβ, ο Μάλκεβιχ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Μπάκχαρ στο δεύτερο με προβολή έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Στην επανάληψη η Σλοβακία μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, χάνοντας τρεις ευκαιρίες σε επτά λεπτά, με τους Μπόζενικ, Κούτσκα και Πέκαρικ να αστοχούν.

Στο 65′ η Σλοβακία είδε την υπεροχή της να μετουσιώνεται σε γκολ, καθώς μετά τη σέντρα του Χάνσκο ο Ζρέλακ που είχε περάσει πριν πέντε λεπτά στην αναμέτρηση, με προβολή έβαλε ένα εντυπωσιακό γκολ και ισοφάρισε. Συνέχισε να πιέζει έντονα η Σλοβακία την άμυνα της Λευκορωσίας, χάνοντας ευκαιρίες με Λομπότκα και Μπέρο.

Γκολ: Ζρέλακ 65′, / Μπάκχαρ 45+1′,

Κίτρινες: Πέκαρικ 39′, / Μπάκχαρ 32′, Πέτσενιν 41′, Κλίμοβιχ 45+4′, Καντάρκεβιχ 59′, Μποτσέροβ 81′

Σλοβακία (Φρανσέσκο Καλτσόνα): Ρόντακ, Πέκαρικ, Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χάνσκο, Μπένες (Χροσόφσκι 74′), Λομπότκα, Κούτσκα, Γίρκα, Ντούριτς (Μπέρο 74′), Μπόζενικ (60′ Ζρέλακ).

Λευκορωσία (Γκεόργκι Κοντρατίεβ): Πλοτνίκοβ, Πολιάκοβ, Γιουντένκοβ, Καντάρκεβιχ, Μάλκεβιχ, Μποτσέροβ, Γιαμπλόνσκι, Νετσάεβ, Κλίμοβιχ, Γκρόμικο (39′ Πέτσενιν), Μπάκχαρ (Μπογκομόλσκι 68′).

Ο αγώνας (Αζερμπαϊτζάν – Καζακστάν)

Το Καζακστάν όντας αδιάφορο στο παιχνίδι μπήκε με χαμηλό ρυθμό στην αναμέτρηση και έδωσε την ευκαιρία στο Αζερμπαϊτζάν να απειλήσει στο 20′ με τον Σεϊντάγιεφ να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι και τον Μπιστρόφ να βάζει την κόντρα έγκαιρα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και έφταναν εύκολα στην εστία του Σχάτσκι. Στο 36′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, με τον Αλίπ να αντικρίζει δύο κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση, πρώτα για φάουλ και στη συνέχεια για χειρονομία προς τον διαιτητή.

Στην επανάληψη ο Ντε Μπιάσι έκανε μέχρι το 57′ τέσσερεις αλλαγές για να δώσει μεγαλύτερη επιθετικότητα στην ομάδα του, με τους Αζέρους να παίρνουν το προβάδισμα στο σκορ στο 66′, με τον Μαρότσκιν να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, μετά από προσπάθεια του Ισάγιεφ. Μέσα σε οκτώ λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν καθαρίσει την υπόθεση νίκη. Ο Όζομπιτς κυνήγησε μια βαθυά μπαλιά του Μπαϊράμοφ, με την άμυνα του Καζακστάν να αντιδράει με λανθασμένο τρόπο και τον Αζέρο άσο να νικάει τον Σχάτσκι για το 2-0.

Το τελικό 3-0 σημείωσε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Νουρίεφ, που είχε περάσει στο 88′ στη θέση του Όζομπιτς. Ο Αζέρος βρέθηκε απέναντι από τον Σχάτσκι, μετά την όμορφη ασίστ του Μαχμούντοφ και εκτέλεσε σωστά για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Γκολ: Μαρότσκιν (αυτογκόλ 66′), Όζομπιτς 74′, Νουρίεφ 90+1′ /

Κίτρινες: Νταντάσοφ 27′, Μαγκομενταλίγεφ 36′, Εμρέλι 86′ / Οράζοφ 29′, Αλίπ 35′ (Χ2), Σαντιμπέκοφ 83′

Κόκκινες: Αλίπ 35′

Αζερμπαϊτζάν (Τζιάνι Ντε Μπιάσι): Μαγκομενταλίγεφ, Χαγκβερντί, Χουσεΐνοφ, Μουσταφαζάντα, Καφαρκιλίγιεφ (57′ Μπαϊράμοφ), Κοκτσού (46′ Εμρελί), Όζομπιτς (88′ Νουρίεφ), Ισραφίλοφ (46′ Ισάγιεφ), Μαχμούντοφ, Νταντάσοφ (46′ Γκουρμπάνλι), Σεϊντάγιεφ.

Καζακστάν (Μάγκομεντ Αντίεφ): Σχάτσκι, Κάιροφ, Μπιστρόφ, Μαρότσκιν, Αλίπ, Ντοσμαγκομπέτοφ (67′ Βορογκόφσκι), Αστάνοφ (67’Αϊμπέτοφ), Νταραμπάγιεφ (80′ Σαντιμπέκοφ), Κουάτ, Οράζοφ (80′ Ζαρινμπέτοφ), Ζουμάμπεκ (39′ Μαλίγ).