Ανέβηκε ξανά δεύτερη η Ουνιόν | Πλησιάζει την εξάδα η Λεβερκούζεν

Η ομάδα από το Βερολίνου συνεχίζει την εκπληκτική της πορεία στη σεζόν και βρίσκεται ξανά στη δεύτερη θέση, μετά το διπλό στην έδρα της Βέρντερ, με την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο να έχει εύκολο έργο κόντρα στην Μπόχουμ και να… “γλυκοκοιτάζει” τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Η Άουγκσμπουργκ παρουσιάστηκε ανταγωνιστική κόντρα στην Γκλάντμπαχ και ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, χωρίς να καταφέρει να πάρει τη νίκη. Το ακυρωθέν γκολ του Μπέλιο στο 34′, ίσως επηρέασει τους γηπεδούχους, που έχασαν και τρεις σημαντικές ευκαιρίες στην επανάληψη, με τα “πουλάρια” να μη δημιουργούν σημαντικά προβλήματα. Η Άουγκσμπουργκ πήρε τελικά αυτό που άξιζε στο 82′ με “χρυσό” σκόρερ τον Μπερίσα, που έβγαλε από την επικίνδυνη ζώνη την ομάδα του.

Η Βέρντερ Βρέμης ευτύχησε να προηγηθεί στο παιχνίδι με τον Πίπερ στο 13ο λεπτό, όμως η Ουνιόν Βερολίνου ισοφάρισε άμεσα στο 18′ με τον Χάμπερερ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να πιέζουν και πήραν το προβάδισμα, μόλις λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Μπέχρενς, το οποίο διατήρησαν μέχρι το φινάλε, για να πάρουν τη νίκη, που τους φέρνει ξανά στη 2η θέση.

Από το 8ο λεπτό απλούστευσε την υπόθεση νίκη η Μπάγερ Λεβερκούζεν. Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο πήρε το προβάδισμα με τον Ταψόμπα, συνέχισε σε όλο το πρώτο μέρος να έχει τον ελεγχό και να δημιουργεί τελικές, χωρίς όμως να σκοράρει. Λίγα λεπτά από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Χλόζεκ πέτυχε το 2:0 και συνέχισε να διαγράφει την ανοδική πορεία της ομάδας του, που πλησιάσει την 6η θέση.

Με λίγες φάσεις κυλούσε το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα σε Φράιμπουργκ και Άιντραχτ Φρανκφούρτης, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα στο 42ο λεπτό με το τυχερό γκολ του Κόλο Μουανί. Οι γηπεδούχοι, δύο λεπτά αφού ξεκίνησε η επανάληψη έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Γκίντερ. Με τις πολλές αλλαγές των δύο προπονητών, ο ρυθμός της αναμέτρησης σταδιακά έπεφτε, οι καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες λιγόστευαν, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται με το βαθμό της ισοπαλίας, που τους κρατά στην 6η και 4η θέση αντίστοιχα.

Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 1:0
ΓΚΟΛ: (82′ Μπερίσα)

Βέρντερ Βρέμης – Ουνιόν Βερολίνου 1:2
ΓΚΟΛ: (13′ Πίπερ / 18′ Χάμπερερ, 46′ Μπέχρενς)

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Μπόχουμ 2:0
ΓΚΟΛ: (8′ Ταψόμπα, 53′ Χλόζεκ)

Φράιμπουργκ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1:1
ΓΚΟΛ: (47′ Γκίντερ / 42′ Κόλο Μουανί)